Kuru Saç Derisi İçin Çözümler

Kuru Saç Derisi İçin Çözümler

Saç derisi saçların nem ihtiyacını sağlamak için sebum üretir. Saç derisinin ürettiği bu sebum miktarı çeşitli yaş evrelerinde farklık gösterebilir. Saç derisinin ürettiği sebum miktarına bağlı olarak saç derisi kuru, normal veya yağlı düzeyde olabilir. Kurumuş saç derisine karşı evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle çözüm bulabilirsiniz.

 

1. Doğal bir şamuan kullanın. Doğal şampuanda kimyasal katkı maddeler ve sülfat bulunmamalıdır. Kimyasal katkı maddeleri ve sülfat saç foliküllerini tıkayarak sebum üretimini azaltır. Bu nedenle satın aldığınız şampuanın içerik etiketini dikkatlice okuyun. Etiketinde “doğal” yazan birçok şampuan kimyasal katkı maddesi ve sülfat içermektedir.

 

2. Saç derinize masaj yapın. Saç derinize parmak uçlarınızla her gün 2 dk lık bir masaj yapmanız saç derinizdeki dolaşımı güçlendirecektir ve sebum üretmek için saç foliküllerini canlandıracaktır. Saç derinize masaj yaparken evde kendi hazırlayacağınız bir saç bakım ürününü kullanın. 30 ml kadar badem yağı, 3 damla lavanta yağı, 3 damla E vitamini yağı ve 3 damla B vitamini yağını bir araya getirerek iyice karıştırın. Saç derinize bu karışımdan 2 – 4 damla kadar uygulayın. Parmak uçlarınızla masaj yapar şekilde uygulamayı gerçekleştirin. Badem yağı saç derinizi nemlendirir. Lavanta yağı, B vitamini yağı ve E vitamini yağı saç derinizdeki dolaşımı güçlendirir. B vitamini yağı ayrıca saçınızdaki pigment üretimine de yardımcı olur.


3. Haftada 1 defa zeytinyağıyla saçlarınıza derin nemlendirme uygulayın. Bunun için 30 ml. Kadar ılık zeytinyağını saçlarınıza dökerek parmak uçlarınızla nazikçe masaj yapar şekilde ovun. Zeytinyağı 30 dk. kadar saçlarınızda kalmalıdır. 30 dk sonra saçlarınızı nemlendirici bir şampuanla yıkayarak durulayın.


Saçlarınıza daha fazla derin nemlendirme uygulamak için elma sirkesini deneyin. Saçlarınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra saç derinize elma sirkesini uygulayın. Elma sirkesini seyreltebilirsiniz. Bunun için 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ölçüsüne 1 fincan kadar su katın. Saçınıza uyguladıktan sonra hemen yıkamayın. Biraz koku yapabilir. Fakat saçlarınızda 30 dk. kadar bekletin. Sonrasında suyla yıkayarak durulayın. Elma sirkesi saç derinize nemlendirme sağlar ve anti bakteriyel özelliği vardır. Bu özelliğiyle saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur.


4. Aloe vera suyu kullanın. Aloe vera suyu kuru saç derinize nemlendirme sağlar. İhtiyacınız oldukça saç derinizi 1 çay kaşığı kadar elma sirkesi uygulayın. Satın aldığınız aloe vera suyunun ekstra şeker içermediğine dikkat edin.


5. E vitamini ve omega 3 yağ asitleri yönünden zengin bir diyet uygulayın.
Bunlar kuru saçlarınıza nem sağlar ve saçlarınıza içten besler. Badem, ayçiçeği çekirdeği, yabanmersini ve domates iyi bir E vitamini kaynağıdır. Çilek, keten tohumu, güvey otu, brokoli, somon balığı, halibut ve ton balığı ise omega 3 yönünden zengin besinlerdir.
Toplam Okunma Sayısı: 8917

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu