Kuru Ciltler İçin Yüz Maskesi

Kuru Ciltler İçin Yüz Maskesi

Ciltteki nem eksikliği, soğuk havalar, sıcaklar ve güneşe çok maruz kalmak cildin kurumasına neden olur. Bazen de ciltteki kurumanın beli bir nedeni yoktur. Sadece cildin doğal yapısından dolayı kuru görünüyordur. Kuru ciltler çatlamaya, tahriş olmaya yatkındır. Cildiniz kuruyorsa veya doğal olarak kuru bir cildiniz varsa cildinizi düzenli olarak nemlendirmeye ihtiyacınız olur. Bunun için de kuru ciltler için uygun bir yüz maskesi uygulayabilirsiniz. Yüz maskesini evinizde kendiniz de basitçe hazırlayıp kullanabilirsiniz. Aşağıda kuru ciltler için 2 tane yüz maskesi tarifi verilmiştir: Muzlu yüz maskesi ve yumurta yüz maskesi.

 

Muzlu yüz maskesi

 

1. Muzlu yüz maskesi için ihtiyacınız olanlar; muz, yarım avokado, bal, badem yağı ve bir kase.

 

2. Yarım avokadoyu ve bir bütün olgun muzu kaseye koyun. Tabi ezip hamur haline getirecek şekilde hazırlamış olun. İçine balı ekleyin. Ayrıca nemlendirici özelliğini artırmak için içine badem yağını da ekleyin.

 

3. Hepsini iyice karıştırarak hamur haline getirin. Uygulamadan önce yüzünüzü yıkayarak kirden ve tozdan arındırın. Sonra yüz maskesini yüzünüzü uygulayın.

 

4. Maske yüzünüzde 20 dk. kadar durmalıdır. Süre sonunda yüzünüzü ılık suyla yıkayarak arındırın.

 

Bu arada eğer hazırladığınız yüz maskesine biraz daha nemlendirici özelik katmak isterseniz biraz da yoğurt ekleyebilirsiniz.

 

Yumurta maskesi

 

Yumurta maskesiyle de cildinizdeki kurumaya çözüm bulabilir ve yüzünüze iyi bir nemlendirme sağlayabilirsiniz.

 

1. Yumurta maskesi için yarım çay kaşığı kadar bal, 1 adet yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı kadar yağsız süt tozuna ihtiyacınız vardır.

 

2. Tüm malzemeleri bir kasenin içinde bir araya getirerek iyice karıştırın. Hamur haline getirin. Daha sonra bu yumurta maskesini yüzünüze sürün. Bu şekilde 20 dk. kadar bekleyin.  Süre bitiminde yüzünüzü ılık suyla yıkayarak arındırın.
Toplam Okunma Sayısı: 2601

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu