Kuru Cilt İçin Besinler

Kuru Cilt İçin Besinler

Kuru cilt en yaygın yaşanan cilt sorunlarından birisidir. En temel nedeni ciltteki nem eksikliğidir. Belirtileri genele ciltte gerginlik hissi, çatlamalar, kuru görüntüdür. Kimi zaman daha ileri durumlarda çatlayan ciltte kanamalar da olabilir. Ciltteki kurulukta yağ bezleri yeterince yağ üretemediği zaman kuruluk meydana gelir. Bu da yağ üretememenin sonucunda cildin nemsiz kalmasındandır. Ciltte kurumaya neden olan diğer faktörler ise aşırı sıcak veya soğuk havalar, klimalar ve havadaki nem eksikliğidir.

 

Kuru ciltler için birçok uygulana yöntem vardır. Kuru ciltlere çözüm bulmak için bazı doğru besinleri tüketmekte oldukça fayda sağlar. Eğer sizde de cilt kuruluğu oluyorsa aşağıdaki besinleri özelikle tüketin.

 

Su: Su içme cildinizdeki kurumaya karşı cildiniz nemlendirmek için yapabileceğiniz en basit ve en faydalı çözümlerden birisidir. Cildinizdeki sıvı eksikliği cildinizde kurumaların belki de en yaygın nedenlerinden birisidir. Her gün ortalama en az 8 bardak su içmeye gayret gösterin. Su aldığınızın besinlerin cildinize taşınmasına da yardımcı olur. Su içerek vücudunuzdaki toksinleri dışarı atarak vücudunuzu zararlı maddelerden temizlemiş olursunuz.

 

Vitaminler: Vitaminler ve antioksidanlar cildin yenilenmesinde oldukça önemlidir. Özellikle A vitamini, B vitamini ve C vitamini içeren besinler kuruyan cildinizi nemlendirmede ve cildinizdeki hasarları onarmada ve kuruyan cilde nem sağlamada faydalıdır. Özellikle parlak renkli meyve ve sebzeleri tüketin. Kayısı çilek, havuç, yabanmersini gibi meyveleri; ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri mutlaka tüketin. Bunlar vitamin değeri ve düzeyi oldukça yüksek besinlerdir.

 

Çinko: Çinko minerali çeşitli enzimlerin salgılanmasına yardımcı olarak sağlıklı bir bağışıklık sistemi oluşmasında oldukça destek olur. Cildi sıkılaştırarak daha pürüzsüz görünmesinde faydalı bir mineraldir. Kuru ciltleriniz için istiridye, yengeç, sığır eti ve fasulye gibi çinko açısından zengin besinleri tüketebilirsiniz. Bu besinler cilde nem sağlar.

 

Omega 3 yağ asitleri: Omega 3 gibi yağ asitleri cildin sağlıklı bir şekilde kendini yenilemesinde gereklidir. Omega 3 yağ asitleri hücre fonksiyonlarının iyi işlemesinde fayda sağlar. Böylelikle cildi destekler. Omega 3 yağ asitleri için en değerli besinler somon balığı, ton balığı gibi yağlı balıklardır. Aynı şekilde keten tohumu yapı da iyi bir omega 3 kaynağıdır ve kuru cilt için oldukça faydalı bir besindir.

 

Kükürt: Ciltteki esnekliğe ve neme yardımcı olan bir mineraldir. Kuru ciltler için faydalıdır. Kükürt cildin yenilenmesine de katkı sağlar. Kükürt ihtiyacınız için sarımsak, soğan ve yumurta tüketin.
Toplam Okunma Sayısı: 2562

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu