Kollardaki Sarkmalar İçin Egzersizler

Kollardaki Sarkmalar İçin Egzersizler

Kollardaki sarkmalar özellikle kadınlar için olukça can sıkıcı bir durumdur. Kolların üst bölgesi sıkılığını kaybettiği zaman sarkmaya başlar. Diğer yandan bunun çözümü de vardır. Yani sarkık kolları daha iyi duruma getirecek, sıkılaşmasını sağlayacak yöntemler vardır. Egzersiz bu yöntemlerden birisidir ve iyi bir yöntemdir. Bu kol bölgesindeki kasları egzersizle çalıştırılarak tekrar eski görünümüne döndürmek mümkündür. Peki bunun için hangi egzersizler yapılmalıdır?

 

Ayakta durur durumdayken dambıl kaldırma

 

kollarda- sarkma-egzersziler

 

Ayakta dik pozisyonda durun. Ayak açıklığı genişliğiniz omuz genişliğinizle hemen hemen aynı olmalıdır. Elleriniz iki yanınıza doğru sarkmış durumda ve her iki elinizde de birer dambıl olsun. Dambılları dirseklerinizden bükerek yukarı kaldırın. Önce her iki dambılı yukarı kaldırın. Sonra sırayla yapın. Önce sol elinizdeki sonra sağ elinizdekini kaldırın. Bunu önce her iki dambılı 15 defa birlikte kaldırarak, sonra 15 defa sol tarafınızdakini ve sonra sağ tarafınızdakini 15 defa kaldırarak tekrarlayın.

 

 

Sırtı bükülü dambıl kaldırma

 

kollarda- sarkma-egzersziler

 

Bu dambıl hareketi de kollardaki sarkmaların gitmesine ve kolların sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır. Bunun için öncelikle nispeten uzun ve ince bir sehpaya bir dizinizi koyun ve diğer bacağınız yere temas etmelidir. Örneğin önce sol dizini sehpaya yaslayın ve sol elinizi de sehpaya düz koyun. Sağ bacağınız yere temas halindeyken sağ elinizdeki dambılı önce olabildiğince geriye doğru götürün ve sonra öne doru serbest bırakın. Bu hareketi 15 defa tekrarlayın. Sonra öbür yanınızı kullanın. Yani sağ dizinizi ve sağ elinizi sehpaya koyun. Sol elinize dambılı alarak arkaya doğru götürün ve sonra yine serbest bırakın. Bunu da 15 defa tekrarlayın.

 

Şınav hareketi

 

kollarda- sarkma-egzersziler

 

Yerde yapacağınız bu bir tür şınav hareketiyle de kollarınızda oluşan sarkmaları giderme konusunda mesafe kat edebilirsiniz. Yere yüz üstü düz bir şekilde uzanın. Her iki elinizi önünüzde yere yerleştirecek şekilde durun. Avuç içleriniz yere tam temas etmelidir. Daha sonra ellerinizden güç alarak kendinizi yukarı doğru kaldırın. Bu esnada sadece elleriniz ve ayak parmaklarınız yere temas etmeli ve diğer vücut ve bacak bölgeleriniz yukarıda kalmalıdır. Daha sonra kendinizi yavaşça tekrar yere doğru bırakın. Bunun 20 defa tekrarlayın.
Toplam Okunma Sayısı: 3042

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu