Kolajen İçeren Besinler

Kolajen İçeren Besinler

Kolajen vücutta en bol bulunan proteindir. Kolajen üretimi azlığı tüm vücudu etkileyebildiği gibi cildin sağlığını ve görümünü de olumsuz etkileyebilmektedir. Ciltte kolajen ihtiyacı için beslenmeye dikkat etmeli ve kolajen üretimini destekleyen besinleri özellikle tüketmek gerekir. Kimi meyveler bu konuda oldukça faydalıdır. Kolajen içerikleriyle hem cildi desteklerler hem de vücuttaki serbest radikallerle mücadele ederler. Bu yazıda kolejen içeren besinler anlatılmıştır.

 

1. Çilek ve goji meyveleri önemli bir kolajen üreten besindirler. Çilek mükemmel bir C vitamini kaynağıdır ve turunçgil meyvelerinden daha fazla C vitamini içerirler. C vitamini ciltte kolajen üretimine önemli katkı yapan bir vitamindir. Aynı şekilde goji berry meyvesi de önemli bir kolajen üreten besindir. Portakaldan daha fazla C vitamini içerir. Hem çilek hem de goji berry iyi bir linoleik asit kaynağıdır. Linoleik asit cilt dolgunlaştırıcı yağ asididir.

 

2. Limon ve diğer turunçgil meyveleri önemli bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca turunçgil meyveleri iyi bir protein kaynağıdır. Koalejen üretiminde kullanılan amino asitleri ( prolin ve lisin ) içermektedirler. Turunçgil meyveleri önemli bir kolajen içeren besinler olarak asla ihmal edilmemsi gereken meyvelerdir.

 

3. Erik, kuru erik, böğürtlen, kiraz, kızılcık, nar ve yaban mersini gibi meyveler mükemmel bir antioksidan kaynağıdırlar. Bu meyveler ciltte kolajen ihtiyacına yanıt vererek cildin daha pürüzsüz ve genç görünmesine yardımcı olurlar. Yaşlanma belirtilerini geciktirirler. Bu meyveler antioksidan özelliklerinden dolayı vücuttaki serbest radikallerle mücadelem ederek hem vücudu hem de cildi korurlar.

 

4. Herhangi bir renkteki biberler ciltte kolajen üretimine katkı sağlayan önemli bir C vitamini kaynağıdır. Yeşil veya kırmızıbiber olsun salatalarda veya kahvaltıda çiğ tüketilmesi önerilmektedir. Yemekte pişirilerek veya ısıtılarak tüketilmesi biberdeki C vitamini değerlerini %50 civarında yol eder.
Toplam Okunma Sayısı: 7572

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu