Kol Sarkması Nedenleri ve Çözümleri

Kol Sarkması Nedenleri ve Çözümleri

Yaş ilerledikçe kollarda sarkmalar da oluşmaya başlar. Bu sarkmalar özellikle kolların üst bölgesinde daha belirgin olur. Kol sarkmasının elbette ki çeşitli nedenleri vardır. Yaşlanmaya ek olarak, kişinin yaşam şekli, beslenme şekli, genetik faktörler, egzersiz eksikliği v.b.  nendeler kol sarkmalarına neden olur.

 

Kolajen kaybı

 

Yaşlandıkça cilt elastikiyetini kaybeder ve sarkmaya başlar. Kollarda da sarkmalar görülür. Çünkü yaşanan ciltte kolajen üretimi de azalır. Kolajen maddesi cilde elastikiyetini kazandıran cildi daha sağlıklı ve genç gösteren maddedir. Genetik faktörlerde kol sarkmalarında bir nedendir fakat cildin güneşe aşırı maruz kalması bu sarkmaları hızlandırır ve artırır.

 

Kilolar

 

Kilo kaybı kol sarkmasının bir nedeni olabilir. Aşırı kilolar cildin daha gevşek olmasın ve bu da kol sarkmasına yol açabilir. Kilo vermek bu konuda bir çözümdür fakat kilo verdikten sonra ciltte oluşabilecek diğer sarkmalara karşı cildin sıkılaşmasını sağlamak için aynı zamanda cilt sıkılaştırıcı ve kas yapıcı egzersizler de yapmak gerekir.

 

Egzersiz eksikliği

 

Egzersiz eksikliği kas dokusunu azaltır ve kasları zayıflatarak o bölgedeki cildin sarkmasına neden olur. Bunun etkileri kol bölgesinde daha fazla görülebilir ve kolda sarma oluşabilir. Egzersiz kollardaki kasların daha güçlenmesine, kas yapımına imkan sağlar.

 

Beslenme hataları ve eksikliği

 

Beslenmede yapılan hatalar, beslenme eksiklikleri ve doğru besinleri tüketmemek kendisini ciltte de gösterir. Örneğin ciltte sarkmalar oluşabilir. Bu sarkmalar kolda da görülebilir. Kol sarkmalarına karşı bol su içmek, vücudun ihtiyaç duyduğu, kas yapımına katkı sağlayan ve cildin görünümünü geliştiren besinleri tüketmek ( C vitamini, balık yağı, kalsiyum, B vitaminleri, D vitamini, E vitamini ) gerekir. Özelikle bol sebze ve meyve, balık, kuruyemişler, tam tahıllar, yağsız et, süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.
Toplam Okunma Sayısı: 1975

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu