Kırışıklıkları Önlemek İçin Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalı?

Kırışıklıkları Önlemek İçin Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalı?

Cildi korumak konusunda güneşten koruyucu kremler cildimiz için belki de en iyi ürünler arasında yer alıyorlar. Güneş kremleri doğru bir şekilde kullanıldıkları zaman güneşin zararlı etkilerine karşı cildin yüzeyini oldukça iyi koruma özelliğine sahipler. Güneş her ne kadar önemli bir D vitamini kaynağı olsa da güneşe aşırı derecede ve korunmasız olarak maruz kalmak cilt üzerinde kanser de dahil bir çok olumsuzluğa yol açabiliyor. Güneş kremleri güneşin cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerini ( kırışıklıklar, lekeler, cilt kurluğu v.b. ) azaltmaya ve önlemeye yardımcı oluyor. Bunun için de güneş kremlerini doğru kullanmak veya nasıl kullanılması gerektiğini bilmek gerekiyor. Aşağıda bu konuda temel bilgiler verilmiştir

 

1. Her şeyden önce güneş kremi seçerken uygun bir güneş kremi seçmek gerekiyor. Daha güvenli ve korunaklı olması için geniş spektrumlu bir güneş kremi iyi bir koruma sağlar. Güneşin olumsuz etkilerinden kaçınmak için 30 faktör ve üzeri güneş kremleri oldukça uygundur.

 

2. Güneşe çıkmadan 15dk önce güneş kremi temiz ve kuru cilde uygulanmalıdır. Bu süre zarfında güneş kremi cilt tarafından emilir. Güneş kreminin etkisini göstermesi için ayrıca güneş kremini gün içinde tekrar uygulamak gerekir. Özellikle plaj, havuz gibi yerlerden güneşlenirken her iki saatte bir defa güneş kremini uygulamakta fayda vardır. Yüzdükten sonra suda çıkınca cildi temiz suyla yıkamak ve ardından hemen güneş kremini uygulamak faydalıdır.

 

3. Retinyl palminate içeren güneş kremlerinden kaçınmakta fayda vardır. Bu madde retinol olarak da bilinmektedir ve bir A vitamini türevidir. Retinyl palminate cildin güneşe karşı daha hassas olmasına neden olur. Ciltte güneşin yol açabileceği lezyon veya tümör riskini artırır. Kaçınılması gereken bir diğer güneş kremi ise oksibenzon içeren güneş kremleridir. Oksibenzon içeren güneş kremleri kullanıldığı zaman vücudun doğal hormonal dengesine zarar verebiliyor ve cilt kanseri riskini artırabiliyor.

 

4. Güneş kremlerine ek olarak dışarıdayken güneşli havalarda mutlaka güneş gözlüğü kullanmakta fayda vardır. Göz çevresini örten geniş çerçeveli güneş gözlükleri hem gözleri hem de göz çevresindeki cilt bölgesini korur.
Toplam Okunma Sayısı: 1672

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu