Kırılgan Tırnaklar İçin Bakım

Kırılgan Tırnaklar İçin Bakım

Eller ve tırnaklar vücudun en göze çarpan yerlerindendir. Durum böyle olunca el ve tırnak bakımı için çok daha fazla zaman ayrılmakta ve bu konuda kimi insanlar ciddi paralar bile harcamaktadır.

 

Kurumuş ve oldukça kırılgan tırnaklar için elbette ki çözüm yolları bulunmaktadır. Eğer kuruyan ve kırılgan tırnaklarınız varsa siz endiniz de güzellik salonlarında onca para harcamadan bir çözüm bulabilirsiniz.

 

Kırılgan ve kuru tırnakların nedenleri nedir?

 

Tırnaklar keratin denilen bir protein içeren ölü dokudan yapılmıştır. Fakat tırnaklara biçim veren matriksleri ve tırnak kökleri canlıdır.

 

Her ne kadar tırnaklarda doğuştan gelen özellikler de olsa da tırnaklarınızı aslında sizin sağlık durumunuzu da yansıtan bir organdır. Tırnaklarda çevre ve yaşam şekli tercihlerinin de rolü bulunur. Tırnaklarınız zayıf ve kırılgan olduklarında tırnaklarınızdaki bu proteine de zarar verebilir.

 

Tırnak kırılmalarında 1 numaralı etken tırnaklardaki kurumadır. Örneğin eğer havaların genelde kuru olduğu bir bölgede yaşıyorsanız tırnaklarınız kırılmaya daha yatkın olur.

 

Ellerinizi sık sık yıkıyorsanız veya sık sık temizlik yapıyorsanız ( özellikle temizlik yaparken kimyasalları çok kullanıyorsanız ) tırnaklarınızdaki kırılma riski daha da artar.

 

Yaş faktörü de tırnak kırılmalarında bir etkendir. Yaşlandıkça tırnaklarınız daha kuru ve daha kırılgan hale gelir.

 

Kırılgan tırnaklar için bakım ipuçları

 

Kırılgan tırnaklar için ilk adım önleyici adımlar olmalıdır. Ellerinizi çok sık suyla temas ettirmeyin. Ellerinizin temizliği için hafif ve yumuşak bir sabun kullanın. Eğer tırnak yeme alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınızdan vazgeçmeye çalışın. Esasen tırnak yemede stres faktörünün önemli etkisi bulunmaktadır. Stresinizi yönetmeyi öğrenin. Tırnaklarınızı yemeniz hem kötü bir görünüme yol açar hem de onları daha kırılgan ve hassas yapar.

 

Yediğiniz şeyler direkt tırnak sağlığınızı da etkiler. Diyetinize dikkat edin. Diyetinizde özellikle C vitamin, folik asit ve omega 3 içeren besinlerden tüketin. Hekim tavsiyesiyle bunları içeren multivitamin de kullanabilirsiniz.

 

Alkol içermeyen el kremleri veya losyonlar kullanın. Eğer ojelerinizi çıkarmak için bir ürün kullanırsanız aseton olmayan bir ürün kullanın. Bunu da haftada 1 defadan fazla kullanmayın. Eğer çok fazla temizlik yapıyorsanız temizlik yaparken bir eldiven giyinin.
Toplam Okunma Sayısı: 3089

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu