Kilo Verdiren En İyi Besinler

Kilo Verdiren En İyi Besinler

Kilo vermenin en iyi yollarından birisi beslenmede doğru besin tercihleri yapmak ve doğru beslenmektir. Uygun diyet değişiklikleriyle gayet sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkündür. Kilo vermede özelikle bol sulu meyveler, lif zengini sebzeler ve yağsız etler oldukça faydalı. Kilo vermek istiyorsanız diyetinizde özellikle aşağıdaki besinleri tüketmeye çalışın. Bu besinler metabolizmanızı hızlandırarak daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.

 

Yağsız ve derisiz tavuk veya hindi eti: Bu iki besin önemli bir protein kaynağı olup, yağ yakmaya yardımcı olarak kas kütlesini artırmada rol oynarlar. Bunu da metabolizmayı hızlandırarak yaparlar. Protein zengini besinler ayrıca daha uzun süre tokluk hissi de verirler.

 

Dutgiller: Dutgiller oldukça sulu meyveler olup daha uzun süre tok hissetmeye yardımcı olurlar. Böylelikle gereğinden fazla yemek yemeyi önlerler. Böğürtlen, kızılcık, ahududu ve çilek gibi dutgil meyveleri bu anlamda oldukça faydalıdır. Dutgiller ayrıca lif kaynağıdır. Bu yönüyle de kilo vermeye yardımcı olurlar.

 

Düşük yağlı süt ürünleri: Düşük yağlı veya yağ içermeye süt ürünleri ( yoğurt, süt, peynir v.b. ) kan şekerini dengelemeye yardımcı olurlar. Genel ruh halinin iyi olmasına da katkı sağlarlar. Böylelikle kişide daha az yemek yeme hissi uyanır. Çünkü olumsuz psikolojik şartlar kişilerin normalden daha fazla yemesine neden olabilir.

 

Deniz ürünleri: Deniz ürünleri de kilo vermeye yardımcı olan besinlerdendir. Orta düzeyde deniz ürünleri tüketimi ( omega 3 kaynağı deniz ürünleri ) sağlık konusunda herhangi bir risk oluşturmadan vücuda iyi yağların girmesini sağlar. Özellikle somon balığı sardalye, ringa balığı, kral uskumru oldukça zengin bir omega 3 kaynağıdır.

 

Salatalar: Marulla yapılmış salatalar kilo vermeye yardımcı olur. Çünkü düşük kalorilidir ve bul su içerir. Buna düşük kalorili diğer besinlerden eklenmesi ( domates, havuç, salatalık ve lahana ) hem daha da lezzet katacak gem de lif kaynağı olarak da kilo vermeye yardımcı olacaktır. Sağlıksız kalorilerden uzak durmak için salatalara limon, zeytinyağı veya meyce sosları katılabilir.

 

Yeşil sebzeler: Brokoli, lahana, ıspanak gibi yüksel lif kaynağı yeşil sebzeler daha uzun süre tok tutarlar ve iştahı baskılarlar. Brüksel lahanası, kuşkonmaz, enginar ve zeytin de düşük kalorili besinler olup yükse düzeyde su içerirler.

 

Tam tahıllar: Tam tahıllı besinler vitamin, mineral ve lif deposudur. Kilo vermeye yardımcı olan yüksek kalitede karbonhidrat içerirler.

 

Fasulyegiller: Fasulyegiller sınıfına giren besinler önemli bir lif kaynağıdır. Açlığı kontrol ederler ve daha uzun süre tokluk hissi verirler.

 

Kuru yemişler: Kuruyemişler hem kan şekerini kontrol eden yağlar içerirler hem de iştahı kontrol ederler. Özellikle bazı kuruyemişlerdeki tekli doymamış yağ içeriği kilo vermeye yardımcı olur. Ceviz, badem, fıstık, kaju fıstığı, brezilya fıstığı, antep fıstığı, fındık ve çam fıstığı sağlıklı bir seçim olur.

 

Yulaf ezmesi: Yulaf zengin bir lif kaynağıdır. Metabolizmayı hızlandırır ve günlük kalori yakmaya yardımcı olur. Yulaf ezmesi kilo vermeye yardımcı olur. Tokluk hissi verir ve daha uzun süre tok bırakır. Fakat yulaf ezmesini çok fazla tüketmekten kaçınmak gerekir. Çünkü vücuttaki şeker düzeyini artırır.
Toplam Okunma Sayısı: 2992

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu