Kepekli Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kepekli Saçlar İçin Bakım Önerileri

Eğer kepek sorununuz varsa aşağıdaki önerileri uygulayarak kepek sorununuzu kontrol altına alabilirsiniz.

 

1. Haftada en az bir defa çinko pyrithione, selenyum sülfid, kükürt, ketokonazol veya salisilik asit içeren tıbbi içerikli bir kepek şampuanı kullanın. Bu içeriklerdeki kepek şampuanlarını kullanırken uygulama talimatına uyun.

 

2. Saçınızı bu şampuanla düzenli olarak şampuanlayın.

 

3. Eğer saçlarınızda kepek yanında kalıntı, saç derinizde kızarıklık, tahriş gibi şeyler oluşursa saçlarınızı sık şampuanlamayı bırakın ve bir dermatoloğa görünün.

 

4. Saç derinizde kullandığınız bu tür tıbbi içerikli şampuanları kullandığınızda saçlarınızı durulamak için etiketinde yazan süreyi bekleyin. Şampuanın etki gösterip göstermediğini görmek için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır.

 

5. Daha önce kullandığınız şampuanla birlikte bu tıbbi içerikli kepek şampuanını da beraber kullanabilirsiniz. Fakat önce tıbbi içerikli kepek şampuanını kullanın.

 

6. Eğer şampuan işe yaramazsa başka bir kepek şampuanını deneyin veya bir dermatoloğa görünün. Hekim siz başka bir şampuan reçete edebilir.

 

7. Saçlarınızı fırçayla tararken saç köklerinizden başlayarak saç uçlarınıza doğru yapın. Bu saç derinizdeki yağı yayacaktır. Fakat çok fazla ve sert fırçalamayın. Daha fazla yağ oluşumunu tetikleyebilir ve kepek sorununuz daha da kötü olabilir.

 

8. Eğer saç deriniz kaşınıyorsa reçetesiz bir kortizon kremi veya losyonu deneyin. Krem veya losyonu sadece saç derinize masaj yapar şekilde ovarak sürün. Etiketindeki kullanım yönergesini dikkatlice uygulayın. Kortizon kremlerini çok fazla dozda kullanmanız saçlarınızda kurumaya yol açabilir ve iltihaplanmayı daha da kötüleştirebilir. Hatta başka yan etiler de oluşabilir. Kortizon kremi kullanmadan önce hekiminize danışmanız daha uygun olacaktır.

 

9. Kepek sorununuzla ilgili endi kendinize uyguladığınız yöntemler işe yaramazsa bir dermatoloğa görünün.
Toplam Okunma Sayısı: 2534

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu