Kendi Yağlarınızla Gençleşmek Mümkün Mü?

Kendi Yağlarınızla Gençleşmek Mümkün Mü?

Yağ enjeksiyonu kim için iyidir, herkes yaptırmalı mı? her yüze uygun mu?  Ömür boyu kalır mı? Biraz bunu tartışalım. Tabiki yağ enjeksiyonu herkese uygun değildir. Bunun için en doğrusu estetik cerrahınıza muayene olmaktır. Çünkü bazı yüzlerde sadece yağ enjeksiyonu yeterli iken, bazı yüzlerde yüz germe ameliyatı bazen de dolgu enjeksiyonu veya kök hücre işlemi gerekebilir. Ve yağ enjeksiyonu kalıcı bir işlem değildir. Kişiye ve ihtiyaca göre tekrarlanması gerekir.

 

Yağ enjeksiyonu çok uzun yıllardır estetik cerrahide tercih edilen işlemlerden birisidir. Her geçen gün yağ enjeksiyonu ile yeni teknikler geliştirilmektedir. Yüze dolgu amaçlı yağ verildiğinde kök hücreler değişime uğramakta, fibroblastlara dönüşmektedir. Sonrasında kolajen sentezlenmekte ve cildin gençleşmesini sağlamaktadır. Klasik yağ enjeksiyonunda yağ liposuction yöntemi ile alınır, santrifuj edilir. Tekrar sorun olan bölgeye enjekte edilir. Ortalama 12-18 ay kalıcılığı vardır. Birkaç kez tekrarlanması gerekebilir. Yağ enjeksiyonu ile yüzdeki azalan yağ yerine konmuş olur. Yüz daha dolgun, diri ve genç bir görsellik kazanır.

 

Kök hücreden zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonunda yine aynı yöntemle yağ alınır. Yağ hücresinden bir cihaz yardımı ile kök hücre üretimi gerçekleştirilir. İki saat süren işlem sonrası üretilen kök hücreler yağ ile karıştırılarak kişinin cilt altına enjekte edilir. Antiaging etkisi fazladır.

 

Yağ enjeksiyonlarının başlıca kullanım amacı derinin görünümünü iyileştirmektir. Bu yöntemle yüzdeki kırışıklıklar, yanaklarda ve derideki çökük alanlar ve bazı izler tedavi edilebilmektedir.

 

Yağ enjeksiyonu hastane ortamında genellikle lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Yüz bölgesindeki çöküklükler, popo dolgunlaştırmada, bacak kalınlaştırmada kullanılır.

 

Diğer kullanım alanları alt çeneyi büyütmek, eller ve daha önce liposuction yaptırmış kişilerde çöküntüler mevcut ise yağ enjeksiyonu yapılabilinir.

 

Hem alıcı hem de verici bölgelerde bir miktar şişme, morarma ya da kızarıklık görebilirsiniz. Morluk ve şişlikler 3. günden sonra azalmaya başlar, bir haftanın sonunda büyük oranda azalır. Yağ enjeksiyonları güvenli işlemlerdir ve fazla bir problem oluşmaz.

 

Op.Dr.Eser Aydoğdu

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.eseraydogdu.com.tr

www.eseraydogdu.com

mail adresi: info@eseraydogdu.com.tr

Tel: 0 216 384 71 72
Toplam Okunma Sayısı: 1772

Diğer Köşe Yazarları

Estetisyen Neslihan TAHİNCİOĞLU
Estetisyen Neslihan TAHİNCİOĞLU

Neslihan Tahincioğlu güzellik ve makyaj konusunda uzmanlaşmış bir estetisyendir. Akademik olarak güzellik ve...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..
Moda Editörü Emel KIRICI
Moda Editörü Emel KIRICI

Emel Kırıcı 1982 yılında Sinop’ta doğmuş ve yedi yaşından itibaren İstanbul da yaşayarak bütün eğitim...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..
Uzman Diyetisyen İpek AĞACA ÖZGER
Uzman Diyetisyen İpek AĞACA ÖZGER

Diş hekimi anne ve Mimar babanın ilk kızı olarak Eskişehir’de 1984 yılında doğdum. Liseden mezun olduğum...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu