Kaşınan Saç Derisi İçin

Kaşınan Saç Derisi İçin

Eğer saçlarınız sık sık kaşınıyorsa kaşıntıları durdurmak ve hafifletmek için kaşınan saç derinize yönelik bazı iyileştirici ve hafifletici yöntemleri uygulamanız gerekir. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak saçlarınızdaki kaşıntıya çözüm bulabilirsiniz.

 

Saç derinizin nem ihtiyacını karşılayın

 

Saç deriniz de tüm cilt bölgenizin bir parçası olduğu için saç derinizin de nem ihtiyacını doğal olarak karşılamanız gerekiyor. Kurumuş saç derisi kaşınmaya çok müsaittir. Ayrıca kuruyan saç derisinde dökülmeler ve kepek oluşumları da gözlenir. Kullandığınız kimi şampuanlar, kimyasal ürünler, saç biçimlendirme ürünleri, kuru bir çevresel ortam saç derinizde kurumlara ve kaşıntılara neden olabilir. Bu gibi ortamlar saç derinizdeki yağ tabakasına da zarar verir. Saç derinizi nemlendirmek için shea yağı ve jojoba yağı gibi doğal nemlendiriciler kullanın. Ayrıca kullandığınız şampuanın nemlendirici ve kepek karşıtı olma özelikleri de işe yarayacaktır. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra yine nemlendirici özelliği olan bir saç kremi kullanın. Ardından saçlarınızı suyla iyice durulayın.

 

Saçlarınızı uygun bir şekilde yıkayın

 

Saçlarınızı yıkarken kullanacağınız şampuanın özellikleri de önem taşır. Kaşınan saç derisine nemlendirici ve kepek karşıtı özellikleri olan bir şampuan faydalı olacaktır. Saçları haftada 3 defadan fazla yıkamamak gerekir. Çünkü fazlası saç derisinin yağ dengesini bozararak kurumlara ve kaşıntıya neden olur. Saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Çünkü saç derinizi kurutur. Saçlarınızı yıkarken saç derinize nazik davranın. Sert hareketler saç derinizde aşınmaya ve tahrişe neden olarak kaşınmalarına yol açabilir.

 

Saç derinize masaj yapın

 

Saç derinize yapacağınız nazik bir masaj saç derinizdeki kan dolaşımını güçlendirecektir. Masaj ayrıca saç gelişimini kuvvetlendirir ve kaşıntıyı hafifletir. Saç derinize masaj yaparken parmak uçlarınızı kullanın ve dairesel hareketler şeklinde uygulayın.

 

Bol su için ve sağlıklı beslenin

 

Uyguladığınız diyet cildinize de yansır. Dolayısıyla saçlarınız ve saç derinizi de uyguladığınız diyetten etkilenir. Diyetinizde omega 3 yağ asitlerinden zengin besinler tüketin. Özellikle somon balığı, keten tohumu, badem, ceviz, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, avokado, havuç, tatlı patates ve tam tahıllar omega 3 yönünde3n zengin besinlerdir. Ayrıca ger gün bol su içmeyi de alışkanlık haline getirin. Su da saç derinizdeki nem düzeyine olumlu katkı yaparak kaşıntıların geçmesine ve hafifletmesine yardımcı olur.

 

Esansiyel yağları deneyin

 

Esansiyel yağlar saçlarınızdaki kaşıntıya iyi gelir. Özellikle çay ağacı yağı ve nane yağı saç gelişimini canlandırmak, saç derisine nem kazandırmak ve kaşıntıları hafifletmek için harikadır. Uygulama için saç derinize masaj yapar şekilde nazikçe uygulayın. Yağdaki yoğunluğu azaltmak için içine jojoba yağı da ekleyebilirsiniz.

 

Hekiminize danışın

 

Saç derinizdeki kaşıntıların nedeni egzama gibi bir durumdan da kaynaklanabilir. Bu durumda hekime danışarak egzama sorununun çözümüne yönelik bir tedavi uygulanması gerekir.
Toplam Okunma Sayısı: 4881

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu