Kadınların En Büyük Tutkusu Ayakkabılar

Kadınların En Büyük Tutkusu Ayakkabılar

Neden kadınlar ayakkabılara çok düşkündür hiç düşündünüz mü? Erkeklerin kadınlardaki ayakkabı tutkusunu anlamaları için araba, teknoloji ya da futbol tutkusunu akıllarına getirmeleri yeterli olabilir aslında.  Yine de anlamakta zorlanırlar orası ayrı bir konu.

 

Kadınların ayakkabılara olan tutkusu çok eski zamanlara kadar gitmektedir hatta araştırmalara göre antropologlar kadınların yüksek topuklu ayakkabılara olan tutkusunu avcı toplayıcı bir yaşam tarzının hüküm sürdüğü paleolitik döneme kadar gittiğini söylemekte. İlginç değil mi? Gerçi o dönemdeki ihtiyaçlar farklıydı elbette ama kadının birkaç santim daha yüksekte olabilme hissi o zaman bile kuvvetliymiş anlaşılan.

 

 

Mısır yazıtlarındaki araştırmalara göre kadınların terzilerden çok ayakkabı ustalarına değer verdiklerini bilmekte şaşırtıcı olmasa gerek. Ayakkabı yapımının bir sanat gibi algılanması ayakkabı yapım tekniklerinin her dönem gelişmeye açık olmasına vesile olmuştur. Ayakkabıların kadın doğasının bir parçası gibi algılanmaya ve onunla özdeşleşen bir parçaya dönüşmesiyle bayan ayakkabı çeşitleri de fazlasıyla gelişmiş ve otuzdan fazla ayakkabı çeşidi ortaya çıkmıştır. Tabi günümüzde bot ve çizmeleri de işin içine katarsak çeşitler elliyi bulmakta.

 


Şimdi gelelim kadınlardaki bu ayakkabı tutkusunun sebeplerine;

 

1. Topuklu ayakkabı giymek kadınların kendini daha seksi ve kendinden emin göstermelerine olanak sağlıyor. Topuklu ayakkabıların çoğu zaman rahatsız etseler bile tercih edilmesinin en önemli sebebi bu olsa gerek.

 

 

2. Ayakkabılar kadınların kendilerini iyi hissetmelerini ve modlarının hemen değişmesini sağlayan mucizevi aksesuarlardır. Bir kadın yarım saat içinde kendini dünyanın en mutlu hisseden kadını haline gelebilir bu sayede. Bunu bilimsel olarak açıklamak çok mümkün olmasa da gerçek bu J

 

 

3. Araştırmalara göre topuklu ayakkabı giyen kadınların bedenlerini özellikle bacak kaslarını çok daha kontrollü kullandığı söyleniyor. Böylece topuklu ayakkabılar bedenin daha kontrollü ve de şekilli olmasına vesile oluyor.

 

 

4. Başka bir araştırmaya göre ise kadınlardaki ayakkabı tutkusunun psikolojik olduğu ve ne kadar kilo alınsa da ayakkabı numarasının değişmemesi ayakkabıların ölene kadar giyilebileceği hissinin vazgeçilmez oluşuyla açıklanıyor.

 

5. Kadınlar görünümlerindeki değişikliğe sürekli açlardır. Dolayısıyla çeşitli elbiseler, saç modellerinin renk ve model çeşitliliği, takıların çeşitliliği gibi ayakkabıların da çeşitli olması zorunludur.

 

 

6. Kadınlar modlarını giydikleri kıyafet ve ayakkabılarla değiştirebileceklerinin farkındadırlar ve bunu çoğu zaman bilinçli olarak yaparlar. Ve bir kadının çok fazla değişken ve farklı modları olduğunu düşünürsek ayakkabılardaki çeşitliliği de anlamış oluruz J

 

7. Kadınların kendilerine olan güvenlerinin ayakkabı topuk boylarıyla doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Etek boyları ise ters orantılıdır J

 

Ayakkabılar üzerine elbette söylenecek çok şey var. Ancak kısaca toparlarsak ayakkabılar modeli, rengi, fiyatı ve markası ne olursa olsun kadınlar için bir tutkudur ve bu değişmez bir yasadır. Erkeklerin acilen bu durumu kavramaları beklenmektedir… Sevgiler… ;)

 

Emel Kırıcı www.giyimvemoda.com sitesinin moda editörüdür.
Moda editörlüğü haricinde kişisel gelişim, parapsikoloji, astroloji ve yaşam koçluğu eğitimi ile ilgileniyor. 
info@giyimvemoda.com
www.twitter.com/giyimvemoda
www.facebook.com/modadergisi
www.pinterest.com/giyimvemoda
Toplam Okunma Sayısı: 6312

Diğer Köşe Yazarları

Estetisyen Neslihan TAHİNCİOĞLU
Estetisyen Neslihan TAHİNCİOĞLU

Neslihan Tahincioğlu güzellik ve makyaj konusunda uzmanlaşmış bir estetisyendir. Akademik olarak güzellik ve...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..
Op.Dr.Eser Aydoğdu
Op.Dr.Eser Aydoğdu

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimini İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..
Uzman Diyetisyen İpek AĞACA ÖZGER
Uzman Diyetisyen İpek AĞACA ÖZGER

Diş hekimi anne ve Mimar babanın ilk kızı olarak Eskişehir’de 1984 yılında doğdum. Liseden mezun olduğum...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu