Kadınlarda Akne Hormonal Bir Sorundan Kaynaklanabilir

Kadınlarda Akne Hormonal Bir Sorundan Kaynaklanabilir

Yetişkin kadınlarda akne yaygın bir sorundur. Fakat bazı durumlarda aknenin altında yatan neden hormonal bir bozukluk olabilir.

 

Bu tür durumlarda akne vakalarının iyi belirlenmesi önemli bir konu… Bu durum sadece kadınlardaki aknenin daha iyi bir tedavisi için değil, aynı zamanda eğer bir hormonal dengesizlikten kaynaklanıyorsa,  hormon dengesizlik sorununun da tespit edilip tedavi edilmesi için önemlidir. Çünkü hormonal dengesizlikler kadınlarda daha başka ciddi sorulara da neden olabilir.

 

Nitekim bilim insanları da bu durumun önemini vurgulamaktalar. Kaliforniya üniversitesi tarafından yapılan çalışmalarda kimi akne vakalarında sorunun hormonla dengesizlikten kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinmeden hastalara akneyi tedavi edici ilaçların verildiğine dair bulgulara ulaşıldı.

 

Hekimler akne sorunu olan kadınların eğer adet düzensizlikleri gibi hormonal sorunları varsa, akne tedavisi için hekime göründükleri zaman bu durumu da belirtmeleri gerektiğini vurguluyorlar.

 

Kadınlarda aknenin tedavisi zor olabilmektedir. Yine Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada bunun nedeni olarak da kadınların %80 inde antibiyotik gibi akne ilaçlarının bir faydasının olmadığı vurgulanmaktadır.

 

Akne ilaçlarının bir faydasının olmadığı durumlarda akneler hormonal bir dengesizlikten veya sorundan kaynaklanabilir.

 

Kadılardaki hormonal dengesizliğin en yaygın nedeni polikistik over sendromu olarak adlandırılan sorundur.

 

Dolayısıyla eğer altta yatan neden polikistik over sendromu veya bir başka hormonal dengesizlikse bu durumda bu hormonal dengesizlik sorununu çözmek akne sorununun da çözülmesine yardımcı olacaktır.

 

Yapılan araştırmalara göre polikistik over sendromu sorununun tedavi edilmemesi kadılarda kanser, diyabet ve obezite riskini de artırmaktadır.
Toplam Okunma Sayısı: 1960

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu