Hindistan Cevizi Yağından Losyon Yapımı

Hindistan Cevizi Yağından Losyon Yapımı

Eğer kuru, hassa bir cildiniz varsa veya egzama sorunu olan bir çocuğunuz varsa besleyici özellikleri olan, zengin doğal içerikli bir losyon bulmak önemlidir. Bunu para ödeyerek temin edebileceğiniz gibi evde kendiniz de bu amaçla bir losyon yapabilirsiniz. Bunun için kullanacağınız en temel malzeme Hindistan cevizi yağı. Gerçekten kuru ve hassas ciltler için ideal.

 

Hindistan cevizi yağı ile losyon nasıl yapılır?

 

İhtiyacınız olan malzemeler

 

Benmari

Tencere

Çeyrek fincan damıtılmış su

¾ fincan kadar Hindistan cevizi yağı

2 yemek kaşığı kadar balmumu ( rendelenmiş veya topaklar halinde )

1 çay kaşığı kadar esansiyel yağ ( lavanta veya gül yağı v.b. )

Yarım fincan kadar jel aloe vera

Şeker termometresi

 

Hazırlanışı

 

1. Balmumunu benmarinin içinde orta dereceli ateşte eritin. Benmarinin alt kısmına suyu dökün. Üst bölmesine ise balmumunu koyarak ısıtın ve eritin. Eridikten sonra ateşin üzerinden kaldırın.

 

2. Erimiş olan balmumuna Hindistan cevizi yağını ekleyin ve birlikte iyice karıştırın. Bunu bir kenara koyun.

 

3. Başka bir kapta veya tencerede aynı damıtılmış suyu kaynatın. Kaynama sıcaklığı balmumunun kaynama sıcaklığıyla yakın olmalıdır. Bunu ölçmek için her ikisini de kaynatırken şeker termometresi kullanabilirsiniz.

 

4. Daha sonra balmumu ve Hindistan cevizi yağı karışımını, damıtılmış suyu bir arada blenderda 1 dakika kadar düşük hızda karıştırın. Bu arada aloe vera jel ve esansiyel yağı derece derece dökerek 2 dakika kadar yüksek hızda karıştırın. Kremli bir hale gelmesi gerekir.

Losyonunuz hazırdır.
Toplam Okunma Sayısı: 3217

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu