Hassas Ciltler İçin Tavsiyeler

Hassas Ciltler İçin Tavsiyeler

Cildiniz kızarmaya yatkın mı? Cildinizde bir bakım ürünü kullandıktan sonra çatlamalar, kalıntı ve döküntü gibi şeyler oluyor mu? Cildiniz sık sık tahriş oluyor mu? Sıklıkla kaşınıyor mu? Eğer bu ve buna benzer cilt sorunlarınız oluyorsa sizin de hassas bir cildiniz var demektir. Hassas ciltlerde özellikle bazı temel cilt bakım kurallarına dikkat etmek gerekir.

 

Hassas cildiniz için cilt bakım tavsiyeleri:

 

1. Satın alacağınız ürünü önce cildinizin küçük bir bölümüne az miktarda uygulayarak test edin. Cildinizde alerjik bir reaksiyon yaratıp yaratmadığına bakın. Ürünü satın alıp cildinize tamamen uyguladıktan sonra alerji belirtilerine dikkat edin. Eğer alerjik belirtiler oluşursa o ürünü kullanmayın.

 

2. Cilt bakım ürünlerinin etiketinde yazan “doğal” , “hipoalerjenik” gibi ifadelere tam olarak güvenmeyin. Bu ürünlerin cildinizde hiçbir tahrişe yol açmayacağını zannetmeyin. Bu ürünler de kimi zaman alerjiye yol açabilir.

 

3. Hassas cildinizin bakımı konusunda cildiye hekimiyle görüşün. Kızarıklık, kaşıntı, cilt kuruması gibi belirtiler rozasea veya egzama belirtisi olabilir.  Hekiminiz cildinizdeki sorunu belirleyerek uygun bir tedavi önerecektir.

 

4. Cilt sorunlarınızı kendiniz teşhis etmeye ve tedavi etmeye çalışmayın. Önce hekiminize danışın.

 

5. Bakım ürünlerinizde parfüm ve koku içermeyen ürünleri tercih edin. Bunlar cildinizdeki tahrişi artırabilir. Ürünün bileşimlerini iyi öğrenin. Kokusuz diğer belirtilen ürünler bile koku içerebilir.

 

6. Hassas bebek ürünlerini deneyin. Bu ürünler aşırı hassas ciltler için formüle edilmiştir. Ve hem bebek cildinde hem de yetişkin cildinde iyi sonuç verir.

 

7. Sabunu çok fazla kullanmayın. Bu cildinizde kurumaya ve tahrişe yol açabilir. Normalde özellikle hassas cildi olanların sık bir şekilde banyo yapmaktan ve duş almaktan kaçınmaları gerekir. Aşırı sıcak su da kullanmayın. Bunlar gözeneklerinizi genişletir ve nem kaybını artırır.

 

8. Doğal ve kokusuz çamaşır deterjanlarını kullanın. Elbiselerdeki kimyasalların vücuda direkt temas ettikleri için hassas ciltlerde tahrişe yol açabileceğini unutmayın.

 

9. Geniş kenarlı şapkalar giyinin ve hassas ciltler için yapılmış güneşten koruyucu krem kullanın.

 

10. Aşırı güneşli havalarda güneşten koruyucu önlemleri almadan dışarı çıkmayın. Özellikle rozasea sorunu olanlar buna dikkat etmelidir.
Toplam Okunma Sayısı: 3010

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu