Hassas Cilt Bakımı

Hassas Cilt Bakımı

Bazı kadınların cildi kimi maddelere, kimyasallara karşı hassasiyet gösterebilir ve alerjik bir tepki verebilir. Hassas ciltler için üretilmiş cilt bakım ürünleri de bulunmaktadır. Koku ve parfüm içermeyen, doğal içerikler barındıran ürünler hassas ciltler için uygundur. Hassas ciltler kızarıklık, sivilce, akne, kaşıntı gibi cilt sorunlarına daha yatkındır. Eğer siz de hassas bir cilde sahipseniz aşağıdaki cilt bakımı önerileri sizin için faydalı olacaktır.

 

Hasas cilt bakımı

 

1. Cilt bakımınızda hassas ciltler için üretilmiş hipoalerjenik temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanın

 

2. Hassas cildinizden dolayı alkol ve parfüm içeren ürünlerden kaçının. Bu tür ürünler hassas cildinizde tahrişe neden olur. Bunların yerine papatya ve aloe gibi cildinizi yatıştıracak içerikler barındıran ürünleri tercih edin.

 

3. Hassas cildinize peeling uygularken yumuşak ve cildinizi tahriş etmeyecek ürünler seçin. Sert peeling uygulamaları hassas cildinizi tahriş edebilir.

 

4. Hassas cildiniz için bakım uygularken organik veya doğal maddeler içeren ürünler seçin. Satın almadan önce cildinizin ufak bir bölümünde ürünü denemeye çalışın. Bunun için mağazada tester varsa onu deneyebilirsiniz.

 

5. Çok eski kozmetik ürünlerinizi atın. Kullandığınız ürünlerin temizliğine dikkat edin. Özellikle hassas bir cildiniz varsa bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz.

 

6. Çok hassas ciltleri olanlarda kullandıkları şampuanlar tahriş edici olabilir. Bu nedenle şampuan doğal ürünlerden yapılmış olmalı ve saçları şampuanlarken saçları olabildiğinde geri atıp sadece saçları yıkmaya özen göstermelidir. Çünkü şampuanlar özellikle hassas ciltlerde cilde temas ettiği zaman tahriş edici olabilir.

 

7. Eğer hamilelik süreci yaşıyorsanız cildiniz normalden çok daha hassas olabilir. Bu nedenle kullandığınız ürünlerin papatya ve aynı sefa gibi doğal malzemeler içermesi cildiniz için daha rahatlatıcı olur.

 

8. Hassas cildiniz güneş ışınlarına da oldukça hassasiyet gösterebilir. Organik veya doğal güneş kremlerini tercih edin. Güneş kreminin 30 faktör koruma özelliğinde olması uygundur. Güneşe çıkmadan 15 dk. önce güneş kreminizi sürmelisiniz. Uzun sürelerle güneş altında durmamaya çalışın.

( Hassas Ciltler İçin Tavsiyeler )
Toplam Okunma Sayısı: 2654

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu