Hamilelikte Diş Bakımı

Hamilelikte Diş Bakımı

Sağlıklı bir hamilelik dönemi için sağlıklı ve bakımlı dişlere sahip olmak oldukça fayda sağlayabilir. Sağlıklı ve bakımlı dişler sağlıklı bir hamilelik için olduğu kadar hamilelik döneminde de aslında bir güzellik unsurudur. İyi görünen dişler hamilelikteki görünümü de geliştirir. Özellikle hamilelik döneminde diş bakımı çok önemlidir. Çünkü hormonların etkisiyle ağızdaki bakteri ve plak oluşumu hızlanır. Diş etleri daha hassas hale gelir.

 

Hem sağlıklı bir hamilelik için hem de bir güzellik uygulaması olarak hamilelikte diş bakımınızda şunlara dikkat edin:

 

1. Dişlerinizi fırçalarken dilinizin üst bölgesini de fırçalamayı unutmayın. Bu ağız içindeki bakterileri minimize eder.

 

2. Tatlıları diyetinizden mümkün olduğunca uzak tutun. Tatlı yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçalayın. Fırçalamanın mümkün olmadığı durumda ağzınızı suyla yıkayın.

 

3. Diyetinizde bol C vitamini tüketin. C vitamini diş etlerinizi güçlendirir ve diş etlerinizde kanama ihtimalini azaltır.

 

4. Diş sağlığınız için ve dişlerinizi güçlendirmek için bol kalsiyum tüketin. Kalsiyum ayrıca kemiklerinizi de güçlendirir ve sağlıklı tutar.

 

5. Dişlerinizi yemekten hemen sonra fırçalamayın. 30 – 60 dk kadar bekleyin. Bu süre zarfında bir şekersiz sakız çiğneyin. Sonra dişlerinizi fırçalayın.
Toplam Okunma Sayısı: 2148

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu