Güzelliğiniz İçin 8 Süper Besin

Güzelliğiniz İçin 8 Süper Besin

Güzelliğinize olumlu yönde etki etmek istiyorsanız diyetinizde doğru besinleri tüketmeniz oldukça önemlidir. Aşağıdaki besinler güzelliğinize katkı sağlayacaktır.

 

Yabanmersini: yabanmersini en iyi antioksidan kaynağı besinlerden birisidir. Oldukça fazla faydası vardır. Mevsiminde tüketildiği zaman ( Temmuz – Eylül arası) oldukça lezzetli olan bu meyce saç sağlığı açısından da önemlidir.

 

Çilek: Çilek tam bir C vitamini kaynağıdır. Cilt için önemli bir besindir. Sağlıklı, parlak ve genç görünen bir cilt için mutlaka tüketilmesi gereken bir meyvedir.

 

Elma: Elmayı soymadan yiyin. Elmanın kabuğu kuersetin denilen bir madde içermektedir. Kuersetin cilt kanserine karşı koruma sağlayan çok güçlü bir antioksidandır. Elmalar ayrıca lif kaynağıdır.

 

Kuruyemişler: Kuruyemişlerden özellikle ceviz, badem, fındık omega 3 yönünden oldukça zengindir. Cildin ihtiyaç duyduğu besin değerini ve nemi sağlar. Kuruyemişler ayrıca yüksek düzeyde arginin içerirler. Arginin vücutta fazla yağları yakmada rol oynayan bir aminoasittir.


Yeşillikler:
A vitamini ve potasyum her ikisi de cilde parlaklık ve canlılık katan besinlerdir. Her ikisi de yeşilliklerde bulunur. Özellikle marul bu açıdan oldukça değerlidir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler antioksidan kaynağıdırlar. Antioksidanlar güneşin zararlarına karşı ( kırışıklıklar, cilt kanseri v.b. ) cildi korurlar.


Deniz ürünleri:
Somon ve ton balığı zengin omega 3 kaynağı olarak bilinir. Bu yağ asitleri cildi besleyerek daha parlak, sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olurlar.


Çay:
Bütün çay çeşitleri temel bir antioksidan kaynağıdırlar. Bu yönüyle serbest radikallerle savaşmada rol oynarlar. Yaşlanma etkilerine karşı cildi korumada da yardımcıdırlar.


Siyah çikolata:
Siyah çikolata iyi bir yaşlanma karşıtı antioksidan kaynağıdır. Ruh halini iyileştiren feniletilamin içerirler. İnsana mutluluk verir. Fakat fazla miktarda yenmemelidir.
Toplam Okunma Sayısı: 2092

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu