Güzel Kirpikler İçin Bakım Önerileri

Güzel Kirpikler İçin Bakım Önerileri

Tıpkı saçlarınız gibi kirpikleriniz de bakıma ihtiyaç duyar. Güzel ve bakımlı görünen kirpikler güzelliğinizin önemli bir tamamlayıcısıdır. Güzel görünen kirpikler için ağıdaki bakım önerilerini uygulayabilirsiniz:

 

1. Her gece yatmadan önce göz makyajınızı temizlemeyi unutmayın. Çünkü göz makyajı ile uyumanız gözlerinizin mikrop kapma riskini artırır. Göz makyajı uykuda bakteri oluşumuna yol açabilir. Bu da kirpiklerinize zarar verebilir. Kirpikleriniz kırılabilir ve dökülebilir. Göz makyajınızı temizlemek için önce yüzünüze biraz ılık su serpiştirin. Sonrasında göz makyajınızı uyguladığınız bölgeyi pamuk yardımıyla nazikçe silin. Akabinde göz makyajı çıkarıcınızı kullanın. Kirpik bölgenizi temizlerken nazik davranın.

 

2. Haftada 2 defa kirpiklerinize zeytinyağı sürün. Zeytinyağını kirpiklerinize sürmek için ince bir çubuğa biraz pamuk sararın ve pamuklu kısmı zeytinyağına batırın. Fazlasını sıkarak atın. Bunu nazikçe kirpiklerinize sürün. Zeytinyağı yerine badem yağı veya hindistancevizi yağı da kullanabilirsiniz. Uyguladıktan sonra gözlerinizi birkaç dakika kapalı tutun. Sonra ılık suyla kirpiklerinizi hafifçe yıkayarak durulayın.

 

3. Göz makyajınızda kullandığınız maskarayı her 3-6 ayda değiştirin. Maskaraların sık sık değiştirilmesi gerekir. Çünkü daha uzun süre muhafaza edilmesi bakteri oluşumuna yol açar. Bakteriler de kirpiklere ve gözlere zarar verir.

 

4. Gözlerinizi ovmamaya çalışın. Gözleri ovmak kirpiklerin zarar görmesine yol açabilir. Kırılmalarına ve dökülmelerine neden olabilir.

 

5. Kirpikleriniz çekmemeye çalışın. Kirpiklerinizi çekmeniz kirpik köklerinin zayıflamasına ve kirpiklerin dökülmesine neden olur.

 

6. Saç boyasıyla kirpiklerinizi boyamayın. Zarar verebilir. Kirpiklerinizi boyamak isterseniz kirpik boyası kullanın.

 

7. Kirpikleriniz inceyse ve kalınlaşmasını istiyorsanız gliserin ve kunduz yağını eşit miktarda karıştırın ve düzenli olarak kirpiklerinize uygulayın. Bu kirpiklerinizin kalınlaşmasına yardımcı olacaktır. Bunu yine pamuklu bir çubuk yardımıyla sürebilirsiniz. Ya da dilerseniz maskara da kullanabilirsiniz.
Toplam Okunma Sayısı: 2003

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu