Güneş Yanıklarının Tedavisi

Güneş Yanıklarının Tedavisi

Cildimiz güneş ışınlarına karşı hassastır ve güneş altında cildi korumasız bırakmak ciltte güneş yanıklarına neden olur. Bazen bu güneş yanıkları oldukça ciddi düzeyde de olabilmektedir. Güneş yanıklarının tedavisi için genelde aşağıdaki çözümler uygulanır:

 

1. Cildinizde güneş yanıkları oluşursa cildinizi içten ve dıştan nemli tutun. İçten nemli tutmak için bol su için. Çünkü vücudunuz sıvı kaybına uğramıştır. Dıştan cildinizi rahatlatmak için ise soğuk su uygulaması, soğuk kompres gibi uygulamalar güneş yanıklarının yarattığı rahatsızlığı hafifletir. Güneş yanığı eğer oldukça geniş bir alanda etkili olduysa bu sefer küvette soğuk veya ılık suyun içine girmek de rahatsızlığı hafifletici etki yapar.


2. Güneş yanığının yarattığı yanma hissini hafifletmek için cildinizi nemlendirin. Çünkü cildinizin uzun süre güneşe maruz kalması cildinizin kurumasına ve nen düzeyinin azalmasına neden olur. Güneş yanığı ise bu etkiyi artırır. Bu nedenle cildinizin ihtiyacı olan nemi geri getirmeniz gerekir. Fakat nemlendiriciler hafif düzeydeki güneş yanıklarına uygulanmalıdır. Ağır güneş yanıklarına ve içi su dolu kabarcıkları oluşmuş cilde uygulanmamalıdır.

 

3. Güneş yanıkların tedavisinde kalamin losyonu belirtileri hafifletmede hızlı bir etki gösterir. Bu 2 – 4 saatte bir defa tekrar uygulanmalıdır. Kalamin losyonunu soğuk bir duştan sonra uygulayın.

 

4. Güneş yanığının tedavisinde hidrokortizon merhem de kullanılır. Güneş yanığının yol açtığı ciltteki şişme ve acıyı hafifletmeye yardımcı olur. Fakat hidrokortizon merhem sadece hekimin önerişsiyle kullanılmalıdır. Hekim önermedikçe güneş yanığının tedavisi için hidrokortizon merhem kullanılmamalıdır.

 

5. Güneş yanıklarının tedavisinde ağrı kesiciler de kullanılır. Güneş yanığının yol açtığı acı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Fakat bu tür ilaçları kullanmadan önce hekime danışmakta fayda vardır.


6. Güneş yanıklarının oluşturduğu ciltteki kabarcıklar patlatılmamalıdır. Bu ciltte enfeksiyon oluşmasına neden olur. Fakat temiz bir bezle kabarcıklara pansuman yapılabilir.
Toplam Okunma Sayısı: 2016

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu