Güneş Losyonu Nasıl Seçilmeli?

Güneş Losyonu Nasıl Seçilmeli?

Bilindiği gibi özellikle yaz ayları cilt için riskli aylar. Güneş altında saatlerce korunmasız olarak güneşlenmek cilt kanseri riskini artıran bir etken. Bu nedenle cildin güvenliğini de mutlaka sağlamak gerekiyor. Güneş ışılarında tamamen kaçınmak mümkün değil. Kaldı ki güneş ışınları önemli bir D vitamini kaynağı ve vücudun buna da ihtiyacı var. O halde yapılması gereken cildi çok aşırı güneşe maruz bırakmamak ve iyi bir güneş losyonuyla cildi korumak.  Güneş losyonları konusunda doğru güneş losyonunu seçmek önemlidir.

 

Güneşin ultraviyole ışınları cilt kanseri riskini artırıyor

 

Ultraviyole ışınları cilt kanserinde en temel nedenlerde birisidir ve cildi gerçekten derinde etkiler. Bu ışınlara fazla maruz kalmak cilt kanseri dışında, cildin erken yaşlanması, yıpranması, çeşitli cilt sorunları gibi riskleri de artırır.

 

Cilt tipini bilmek önemli

 

Cilt tipini bilmek güneşten korunma konusunda fayda sağlar. Örneğin açık teni veya soluk tenli insanlar diğerlerine göre güneşten çok daha çabuk etkilenirler ve bu kişilerin cildi güneş altında çabuk yanar. Güneş bu tür ciltler için çabuk etki gösterir. Koyu tenli insanlarda ise güneş cildi o kadar çabuk yakmaz. Bu ciltteki kişiler açık tenlilere göre daha şanslıdır. Fakat bu ciltlerini korumayacakları anlamına asla gelmez.

 

Hangi güneş losyonları

 

Cildi güneşten korumak için kullanılan güneş losyonlarının koruma faktörü 10-85 arasında değişmektedir. Hangisinin kullanacağı güneşe maruz kalınan zamanın uzunluğuna göre değişebilir. Örneğin güneş altında 15-20 dk kadar kalacak bir kişi için 10 faktörlü bir güneş losyonu uygulamak yeterli olabilir. Fakat 2-3 saat güneş altında kalacak bir kişi için çok daha yüksek faktörlü bir güneş losyonu gerekir.

 

Güneş losyonu ne zaman sürülmeli?

 

Güneş losyonu güneşe çıkmadan takribi 20-30 dk önce sürülmelidir. Bu süre zarfında güneş losyonu daha önceden cilt tarafından emildiği için güneşten daha çabuk korur. Ayrıca güneş altında güneşlenirken her 2 saatte bir defa güneş losyonunu tekrar uygulamak gerekir.

 

Güneş losyonları farklı formlarda da olabilir. Örneğin güneşten koruyucu özeliği olan nemlendiriciler de kullanılabilmektedir. Bunlar makyajın altında uygulanabilir. Bunun yanında güneşe karşı koruma özelliği olan fondötenler de vardır.
Toplam Okunma Sayısı: 1748

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu