Güneş Kremleriyle İlgili Yapılan Hatalar

Güneş Kremleriyle İlgili Yapılan Hatalar

Güneş kremleri her ne kadar cilt için önemli bir koruma unsuru olsalar da yapılan bazı hatalar veya yanlış düşünce tarzları ciltteki koruma özelliğini sınırlayabilir. Güneş kremleriyle ilgili bu hataları bilip, buna göre bilinçli davranmak gerekir.

 

1. Güneş kremi kullanmayı ihmal etmek: Eğer gün boyu güneş ışınlarına maruz kalıyorsanız güneş kremi kullanmanız kaçınılmaz. Cildinizin güneş altında uzun süreler korunmasız kalması cilt yanıkları, ciltte kuruma ve kırışıklıklar ve en kötüsü de cilt kanserine yol açabilir. Güneşin en etkili olduğu saatler genelde 10:00 - 16:00 arasıdır. Güneş kremini uyguladıktan sonra bunu her 2 saatte bir defa tekrar uygulamak gerekir.

 

2. Güneş kremlerinde en yüksek faktörün en iyisi olduğunu düşünmek: Güneş kremlerinde en yüksek faktörlü güneş kremlerinin daha iyi olduğu düşüncesi yanlıştır. 30 faktör koruması olan güneş kremleri güneşin ultraviyole ışınlarının %90 ını bloke eder. 70 koruma faktörü olan güneş kremleri ise %98 ini bloke eder. Bu o kadar büyük bir fark değildir. Dolayısıyla 30 faktör koruması olan güneş kremleri idealdir. Ayrıca koruma faktörü özelliği arttıkça güneş kremindeki kimyasal oranı da artar. Bu cildin doğal yapısına da zarar verebilir.

 

3. Cildi sadece sahilde veya havuzdayken güneş kremi ile korumanın yeterli olduğunu düşünmek: Evet cildi plajda veya havuzda güneşlenirken mutlaka güneş kremiyle korumak gerekir. Fakat bu yeterli değildir. Çünkü güneşli havalarda cilt her durumda güneşe maruz kalır. Bu nedenle güneşli havalarda dışarıdayken her zaman güneş kremiyle cildi korumak gerekir.

 

4. Ciltte bazı yerleri ihmal etmek: Ciltte özellikle bazı yerler güneşe karşı oldukça hassastır. Bu yerler özellikle güneşten daha fazla etkilenirler. Göz çevresi, burun uçları, ayakların üst kısmı, dudaklar, saç çizgisinin olduğu bölgeler ve alın bölgesi. Güneş kremi kullanırken buraları ihmal etmemek gerekir.

 

5. Çocuklarda güneş kremlerini ihmal etmek: 6 aylıktan küçük bebeklere güneş kremi kullanılması tavsiye edilmemektedir. Fakat 6 aydan büyük bebeklere ve çocuklara güneş kremleri tavsiye edilmektedir. Çocukların hassas ciltlerine uygun bir güneş kremi kullanmakta fayda vardır. Fakat güneş kremlerini çocukların göz çevresinden uzak tutmalı ve sadece kıyafetleri dışında cildin açıkta kalan kısımlarına sürülmelidir.

 

6. Cilt için yanlış güneş kremini seçmek: Cilt tipine uygun bir güneş kremi seçmekte fayda vardır. Örneğin hassas bir cilt yapısına sahip kişiler koku içermeyen bir cilt kremi tercih etmelidirler. Cildi akneye yatkın olanlar yağ içermeyen bir güneş kremi kullanmalıdırlar. Kuru ciltler ise gliserin veya aloe içeren, nemlendirici özelliği olan bir güneş kremi seçmelidirler.

 

7. Su geçirmez güneş kremleri: Su geçirmez güneş kremleri denize veya havuza girip çıktıktan sonra cildinize tekrar güneş kremi sürmeyeceğiniz anlamına gelmez. Bu güneş kremler de bir süre sonra etkisini yitirir ve ciltte koruma özelliği zayıflar. Bu nedenle su geçirmez güneş kremi kullanılsa da denizden çıktıktan sonra tekrar uygulanmalıdır.

 

8. Güneş kremi kullanıldığı sürece bronzlaşmanın zararlı olmadığını düşünmek: Bu hatalı bir düşüncedir. Çünkü düzenli bronzlaşmak güneş kremi kullanılsa da cilde zarar verir ve ciltte yaşlanma belirtilerini hızlandırır.

 

9. Zamanı geçmiş güneş kremlerini kullanmak: Zamanı geçmiş güneş kremlerini kullanmak ciltte koruma sağlamaz. Eskidikçe etkililiklerini yitirirler. Bu nedenle her zaman geçen sezondan kalma güneş kremlerini atıp yerine yenisini almakta fayda vardır.
Toplam Okunma Sayısı: 2356

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu