Gözaltındaki Koyu Halkalar, Nedenleri Ve Tedavisi

Gözaltındaki Koyu Halkalar, Nedenleri Ve Tedavisi

Gözaltlarındaki koyu halkaların nedenleri nelerdir?

 

Gözaltlarındaki koyu halkaların nedenleri çeşitlidir. Bunun genetik boyutlarının olduğu gibi, uykusuzluk, yaşlanma süreci gibi nedenlerden de kaynaklanmaktadır. Yaşlanmayla birlikte göz çevresindeki cilt bölgesi incelir. Böylelikle bu bölgede damarlar daha görünür olur. Böylelikle koyu halkalar görünmeye başlar. Uyku sorunları yaşanması, uykusuz kalmak da göz altlarında koyu halkalar oluşmasına neden olur.

 

Gözaltlarındaki koyu halkaların çeşitleri

 

Gözaltlarındaki koyu halkalar çeşitlidir. Hiperpigmentasyondan kaynaklanan koyu halkalar, mavimsi damarlar, dolaşım yetersizliği.

 

Hiperpigmentasyondan kaynaklanan gözaltındaki koyu halkalar daha çok koyu tenli kadınlarda olur. Bu ciltteki aşırı melanin üretiminden olur.

 

Gözaltlarındaki damarların görünmesi de koyu halka görünümünü artırır. Bu da daha çok yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. İnsanlar yaşlandıkça göz çevresindeki cilt bölgesi incelir ve bu bölgede damarlar görünmeye başlar. Bu çeşit koyu halkalar daha çok beyaz tenli kadınlarda olur.

 

Gözaltlarında koyu halkalar şişkin bir görünümde olabilir. Bu durum o bölgedeki yetersiz dolaşımdan kaynaklanabilir.

 

Gözaltındaki koyu halkaların tedavisi

 

Hiperpigmentasyondan kaynaklanan koyu halkalar hekimin kliniğinde lazerle tedavi edilebilir. Fakat lazer tedavisi koyu tenli kişilerde her zaman işe yaramayabilir.

 

Koyu tenliler için kojik asitli topikal çözümler tercih edilebilir. Hidrokinonlu kremler de gözaltındaki koyu halkaların tedavisinde kullanılmaktadır. Her iki çözüm de hiperpigmente olmuş cildi açmaya yardımcı olur.

 

Eğer gözaltlarında şişkinlik oluşursa bunun tedavisinde siyah çay poşetleri kullanılabilir. Gözlerin üzerine soğutulmuş siyak çay poşetleri yerleştirilir. Siyah çayda bulunan tanen denilen bir madde gözaltlarındaki şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.

 

Gözaltlarındaki koyu halkaları makyajla örtmek

 

Gözaltlarındaki koyu halkaları makyajla örtmek de mümkündür. Bunun için kremli bir kapatıcı kullanılabilir. Kapatıcıyı uygulamadan önce bir göz jeli uygulanır. Sonra koyu halkalara kapatıcı nokta nokta dokunarak uygulanır. Ovularak uygulanmaz.
Toplam Okunma Sayısı: 2031

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu