Gençlerde Cilt Kanseri Vakaları Artıyor

Gençlerde Cilt Kanseri Vakaları Artıyor

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre genç insanlar arasında cilt kanseri vakalarında artış gözleniyor.

 

Cilt kanserinin ölümcül türü olarak bilinen melanom sıklığı genç insanlar arasında artmaya başladı.

 

Araştırma bulgularına göre özellikle solaryum gibi yerlerde bronzlaşan genç insanlarda melanom dahil cilt kanseri görülme riski diğerlerine göre %74 daha fazla.

 

Solaryumda cilt normal güneş ışınlarından daha fazla ultraviyole ışınlarına maruz kalmaktadır. Bu da ciltte hasar oluşmasını hızlandırmaktadır.

 

Genç insanlarda solaryumda veya dışarıda güneş altında bronzlaşma daha çok görülüyor.

 

Uzmanlar cilt kanserine karşı herkesin düzenli olarak kendi ciltlerini kontrol etmelerini ve ciltlerindeki herhangi bir değişikliğin hekime bildirilmesinin faydalı olacağını belirtiyorlar. Çünkü böylelikle herhangi bir cilt kanseri vakasını erken dönemde teşhis etmek ve tedavide başarı sağlamak daha mümkün hale geliyor.

 

Uzmanlar cilt kanseriyle ilgili olarak özellikle aşağıdaki konuların akılda tutulmasını öneriyorlar:

 

1. Cilt kanseri konusunda kişisel riskler bilinmelidir. Hassas bir cilt, güneşe çok fazla maruz kalma, aile geçmişinde cilt kanseri yaşanması, zayıf bağışıklık sistemi v.b.

 

2. Cildi cilt kanserine karşı mutlaka korumak gerekiyor En az 30 faktör ve üzeri güneş kremleri mutlaka kullanılmalıdır. Ayrıca güneş gözlüğü ve şapka kullanmakta da fayda vardır.

 

3. Dışarıdayken gölgelik yerleri tercih etmek, dışarı çıkılacaksa sabah ve akşam saatlerini tercih etmek, havuzda veya plajda güneşlenirken mutlaka şemsiye kullanmak.

 

4. Düzenli olarak bir cildiye uzmanına görünmek.

 

5. Cildi düzenli olarak kontrol etmek ve ciltteki değişiklikleri hekime danışmak.
Toplam Okunma Sayısı: 2367

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu