Gebelikte Saç Dökülmelerine Karşı Ne Yapmalı?

Gebelikte Saç Dökülmelerine Karşı Ne Yapmalı?

Gebelik döneminde kimi hamile kadınlarda saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Gebelikteki saç dökülmeleri ( gebelikten kaynaklı olanlar ) hormonal nedenlerden kaynaklanır ve bu durum normaldir. Tabi bir kadın için stres yaratabilecek bir sorundur. Bununla birlikte gebelikteki saç dökülmelerini hafifletecek yöntemler de bulunmaktadır.

 

Aşağıdaki adımları atarak gebelikte saç dökülmelerini hafifletebilirsiniz.

 

1. Öncelikle hekiminizle görüşün. Gebelikteki saç dökümlerinin genel nedeni östrojen hormonu seviyelerindeki dalgalanmalardır. Hekiminiz hormon seviyenizi kontrol edebilir. Eğer gerekirse reçeteli ek vitamin veya mineral desteği verebilir. Gebelik dönemindeki saç dökülmeleri normal bir durumdur.

 

2. Stres ve anksiyete düzeyinizi azaltın. Stres ve anksiyete bütün vücut sisteminizde olumsuz etkiler yaratabilir. Buna saç sağlığınız da dahildir. Stresli ve endişeli hissetmek saç dökülmelerine yol açabilir.

 

3.  Gebelik döneminde uygun ve sağlıklı beslenin. Gebelikten kaynaklanan saç dökülmelerinde gerekli vitamin ve mineraller yönünden bir eksiklik söz konusu olabilir. Dengeli bir diyet uygulayarak özellikle sebze ve meyve tüketimi önemsenmelidir. Ayrıca hekim eğer vitamin ve mineral desteği vermişse bunlar da mutlaka alınmalıdır.

 

4. Gebelikte döneminde saç dökülmelerinin nedeni saçlarınızı sık sık yıkamanız olabilir. Saçlarınızı sık sık yıkamayın. Saçlarınızla sık sık oynamayın. Saçlarınıza sıklıkla perma yaptırmanız, saç modelinizi sık değiştirmeniz, sık sık saç kurutma makinesi kullanmanız gibi etkenler saçlarınıza zarar verir. Özellikle gebelik döneminde bu etkiler daha da artabilir.

 

Gebelik döneminde saç sağlığınız için vitamin ve mineral desteği kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışın ve onayını alın.

 

Eğer gebelikte saçlarınızda çok anormal derecede saç dökülmeleri oluyorsa bunun nedeni tiroid sorunu olabilir. Bu konuyu hekimle görüşerek netleştirmek gerekir.
Toplam Okunma Sayısı: 3381

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu