Gebelikte Hangi Kozmetik Ürünlerden Kaçınmalısınız?

Gebelikte Hangi Kozmetik Ürünlerden Kaçınmalısınız?

Gebelik döneminde kadınların bazı kozmetik ürünlerden kaçınmaları gerekir. Bu kozmetik ürünlerden bulunan kimyasallar cilt tarafından emilerek kana karışabilir. Bu da bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

 

Peki gebelik döneminde hamile kadınların kaçınmaları gereken kozmetik ürünler nelerdir?

 

1. Gebelik döneminde kaçınılması gereken kozmetik ürünler kokulu ürünlerdir. Özellikle ağır kokulu, parfümlü kozmetik ürünlerdeki kimyasallar bebekte doğum kusurlarına neden olabilir ve bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

 

2. Gebelikte paraben içeren kozmetik ürünlerden kaçınmak gerekir.  Parabenler yüksek düzeyde kanser riski içerirler ve fetusa zarar verebilirler.

 

3. Gebelikte saç spreylerinden kaçınmak gerekir. Saç spreyleri zararlı kimyasallar içerirler. Bu kimyasallar erken fetusun idrar yollarında doğum kusuruna yol açabilirler.

 

4. Yaşlanma karşıtı kozmetik ürünler konusunda da gebelikte dikkatli olunmalıdır. Özellikle yüksek oranda A vitamini içeren yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinden kaçınmak gerekir. Bu ürünler arasında yüksek düzeyde a vitamini içerene kırışıklık kremleri de dahildir. Yüksek düzeyde A vitamini doğum kusurlarına neden olabilir.

 

5. Retinoik asit içeren kozmetik ürünlerden gebelik döneminde kaçınmak gerekir. Bu madde özellikle akne ürünlerinde kullanılmaktadır. Retinoik asit bebekte zihinsel geriliğe ve kalp kusurlarına neden olabilir.
Toplam Okunma Sayısı: 2912

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu