Gebelikte Güzellik Konusunda Bunlara Dikkat Edin

Gebelikte Güzellik Konusunda Bunlara Dikkat Edin

Her ne kadar gebelik dönemi kadında bir takım vücut değişikliklerine yol açsa da çeşitli tedavilerle gebelik döneminde de güzel ve çekici görünmek mümkündür. Gebelik döneminde güzellik konusunda bir şey yapmadan önce güvenlik konusu dikkate alınmalıdır.

Saçlar

Saçlar gebelik döneminde belki de en çok değişime uğrayan yerlerden birisidir. Her ne kadar yeni bir saç modeli veya saç kesimi tamamen zararsız olsa da diğer saç güzellik tedavileri güvenli değildir. Saç boyama saç derisine nüfuz eden kimyasallardan dolayı zararlı olabilir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayı boyunca saç boyama önerilmemektedir. Çünkü saç boyalarındaki kimyasallar fetusa zarar verebilir.

Tırnaklar

Daha uzun ve daha güçlü tırnaklar gebelik için faydalıdır. Gebelik döneminde manikür ve pedikür güvenlidir. Fakat bu işlemler sırasında kullanılan gereçlerin hijyenik olmaları oldukça önemlidir. En iyisi bu işlemler için kendi gereçlerini kullanmaktır. Çünkü paylaşılan gereçler başka insanlardan mantar hastalıkların bulaşma riskini artırır. Diğer yandan bu işlemlerde kullanılabilecek kimyasal maddeler mide bulantısı yapabilir. Bu hususta güzellik salonun havalandırmasının iyi olması gerekir.

Gebeliğin ilk 3 ayı boyunca ayak masajı ve pedikürün bir arada yapılması hususunda dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu işlem bazı noktaların aşırı uyarılmasına neden olarak doğum sancısını tetikleyebilir.

Akne tedavisi

Gebelik döneminde bazı hamile kadınların ciltleri sorunlara ( çatlama, lekeler, akne v.b. ) daha yatkın olabilir.  Gebelikte akne tedavisinde kullanılan ve beta hidroksi asit olarak bilinen salisilik asit içeren ürünler konusunda dikkatli olmak gerekir. Bunlar doğum kusurlarına yol açabilir. Gebelikte akne tedavisinde hekimin tavsiye edeceği ürünü kullanmak ve diğer tavsiyelerine uymak gerekir.

Dişler

Gebelik boyunca dişler konusunda hassas olunmalı ve özellikle diş bakımına özen göstermelidir. Çünkü değişen hormon seviyeleri dişlerde diş plaklarına, iltihaplanmaya ve sonrasında çürüklerin daha kolay oluşmasına eden olur.

Gebelik döneminde diş beyazlatmanın güvenli olup olmadığı henüz kesinleşmese de gebelikte diş beyazlatma işleminden kaçınmak daha güvenli bir davranış olacaktır.

Dövme

Gebelikte dövme yaptırmak tavsiye edilmemektedir. Dövme yaparken kullanılan gereçler iyi sterilize edilmemektedir. İğne yoluyla başkalarındaki hepatit B, hepatit C, HIV veya başka bir hastalığın geçme riski bulunmaktadır.
Toplam Okunma Sayısı: 1743

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu