Gebelikte Dudak Çatlaması

Gebelikte Dudak Çatlaması

Eğer hamileyseniz birçok etken vücudunuzda sıvı eksikliğine neden olabilir. Gebelikte sıvı eksikliği de dudaklarda ciddi dudak çatlamalarına yol açabilir. Gebelikteki dudak çatlamalarını herhangi bir ilaç kullanmadan da hafifletebilir ve önleyebilirsiniz. Bu konuda aşağıdaki yöntemleri uygulayın:

 

1. Gebelikteki sıvı eksikliğin, gidermek veya önlemek için her gün en az 8 – 10 bardak su için. Her zaman yanınızda bir şişe su taşıyın, evde veya işte…

 

2. Dudaklarınızı ısırmayın ve emmeyin. Bu dudaklarınızdaki nem düzeyine zarar vererek kurutabilir ve çatlamalarına neden olabilir.

 

3. Uyurken, çalışırken veya bulunduğunuz ortamda havanın nem düzeyinin iyi olması gerekir. Ortamı nemlendir4mek için bir nemlendirici cihaz kullanın. Böylelikle cildinizi nemlendirmeye yardımcı olursunuz. Ortamdaki kuru hava cildinizi ve dudaklarınızı kurutarak çatlamalarına neden olabilir.

 

4. Dudaklarınızdaki çatlamayı gidermek, önlemek ve dudaklarınızı nemlendirmek için dudaklarınıza zeytinyağı uygulayın. Parmak ucunuza bir damla zeytinyağı damlatın ve dudaklarınıza bunu uygulayın. Bu işlemi günde 2 – 3 defa uygulayın. Zeytinyağı kullanmanız hem sizin hem de bebeğiniz açısından daha uygundur.

 

5. Bir dilim salatayı dudaklarınıza sürün. Bu çatlamış dudaklarınızdaki yanma ve acıma hissini rahatlatacak ve serinleme hissi sağlayacaktır.
Toplam Okunma Sayısı: 5590

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu