Gebelikte Ciltte Yağlanma

Gebelikte Ciltte Yağlanma

Gebelik döneminde ciltte birçok değişiklik meydana gelir. Bu ciltte meydana gelen değişmelerden birisi de yağlanmadır. Gebelikte ciltte yağlanmanın en temel nedeni bu dönemde meydana gelen hormonal değişmelerdir. Çünkü gebelikteki hormonal değişmeler cildi de etkiler. Diğer yandan cildinizin gebelik döneminde bir ay yağlı diğer bir ay ise kuru olduğuna bile şahit olabilirsiniz. Gebelikte ciltteki yağlanma, cilt kuruluğu gibi cilt sorunları oldukça normaldir.

 

Gebelikte cilt neden yağlanır?

 

Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde çoğu hamile kadınlarda, özellikle hamilelik öncesinde akne sorunu yaşayan kadınlarda, ciltte yağlanma gibi belirtiler görülür. Bu dönemde vücutta androjen seviyesi artar. Bu da ciltte aşırı yağ üretimine neden olur. Cildin yağlanması akne, sivilce gibi cilt sorunlarına neden olur.

 

Gebelikte akne gibi cilt sorunlarına karşı önlemler

 

Gebelikte ciltteki yağlanmadan kaynaklanan akne gibi cilt sorunları için medikal jel veya losyon kullanmak hususunda hekiminize danışmanız gerekir. Çünkü bu ürünlerin bazılarındaki bileşikler hamile kadınlar için güvenli olmayabilir. Eğer akne sorununuz şiddetli düzeyde ise bir cilt hastalıkları uzmanına da danışmanız gerekebilir.

 

Akne tedavisi için ağızdan alınan bazı ilaçlardan kaçınmanız gerekir.  Çünkü ağızdan alınan bu ilaçlar doğum kusurlarına yol açabilir. Fetusta kemik ve diş anormalliklerine neden olabilir. İlaç alımı konusunda hekiminize danışmanız gerekir.

 

Gebeliğinizin ilk 3 aylık döneminde salisilik asit, glikolik asit, alfa ve beta hidroksi asit gibi kimyasallar içeren makyaj ürünleri, nemlendiriciler ve otc temizleyicilerden kaçınmanız gerekir.

 

Etiketinde nonkomedojenik yazmayan ürünleri kullanmaktan kaçının. Ayrıca yağ içermeyen nemlendiriciler, güneş kremleri, makyaj ürünleri ve temizleyiciler tercih etmelisiniz

 

En iyi çözüm olarak mekanik peeling yöntemiyle cildinizdeki kapanan gözeneklerinizi açarak cildinizin hava almasını ve yenilenmesini sağlayın.

 

Cildinizi tıkayabilecek yumuşatıcı maddeler içeren nemlendirici sabunlardan kaçınmalısınız.

 

Cildinizi güneşten koruyun ve yağ içermeyen güneş kremleri kullanın.

 

Haftada 3 defa cildinize mekanik peeling uygulayabilirsiniz. Böylelikle cildinizdeki ölü cilt hücrelerini atarak cildinizi yenileyebilirsiniz. Gebelikte cildinizdeki yağlanmadan dolayı cildinizdeki gözenekler sıklıkla tıkanabilir.

 

Gün boyunca yanınızda makyaj kullanılan kurutma kağıtlarından bulundurun. Böylelikle yüzünüzdeki birikmiş fazla yağları alabilirsiniz. Bu kurutma kağıtları bu tür yağlanmayı emerler.
Toplam Okunma Sayısı: 4057

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu