Gebelikte Cilt Kuruluğu

Gebelikte Cilt Kuruluğu

Gebelikte cilt kuruluğu neden olur?

 

Gebelik döneminde cilt kuruluğunun en önemli nedeni bu dönemde artan sıvı ihtiyacıdır. Bebeğin anne karnında sağlıklı gelişimi için anne vücudu extra kana ve sıvıya ihtiyaç duyar. Artan bu hacmi karşılamak bebeğin gelişimi için gereklidir. Bu ihtiyaç yeterli düzeyde karşılanmadığı zaman cilt kuruluğu oluşur.

 

Hamilelikte cilt kuruluğundan nasıl korunursunuz?

 

Kortizon veya hidrokortizon içeren kaşıntı karşıtı merhemler kullanmaktan kaçının. Akne tedavisindeki gibi ilaçlar cilt tarafından emilebilir. Bu ilaçların bebeğin gelişimini etkiletip etkilemediği henüz ispatlanmadı. Bunun için klinik düzeyde araştırmalara ihtiyaç vardır. Bu nedenle bu tür ilaçlardan mümkün olduğunca hamilelik döneminde kaçınmak gerekir.

 

Bunların yanında hamilelikte cilt kuruluğunu önlemek için artan sıvı ihtiyacınızı karşılamanız gerekir. Bundan dolayı gün içinde en az 8 bardak su içmenizde fayda vardır. Vücudunuzu susuz bırakmayın. Su vücudunuzu hem içten hem de dıştan besler. Cildinizi böylelikle daha yumuşak hissedersiniz.

 

Yüzünüzü günde 2 defa hafif bir temizleyici ile yıkayın. Yıkadıktan sonra nemlendiricinizi sürün. Nemlendiricinizin güneşten koruyucu özelliğinin olmasına dikkat edin.

 

Eğer cildinizde pullanma varsa cildinizdeki ölü cilt hücrelerini peeling yöntemiyle atarak cildinizi yenileyin. Peeling bir tür ölü cilt soyma işlemidir.

 

Cilt kurluğuna karşı hafta 1 defa nemlendirici bir maske uygulayın.

 

Özellikle kışın soğuk havalarda evinizin için sıcak olur. Bu sıcak hava cildinizi daha da kurutabilir. Bu nedenle cildinizdeki kurumaya karşı evinizde sürekli bir nemlendirici cihaz bulundurun. Özellikle odanızın nem düzeyini iyi ayarlamaya çalışın.

 

Çok sı banyo yapmaktan kaçının. Sık banyo yapmanız cildinizdeki nem düzeyine zarar vererek cildinizi kurutur. Kısa duşlar alabilirsiniz veya banyo süresini kısa tutabilirsiniz. Sıcak su yerine ılık su kullanın.

 

Banyo yaparken veya duş alırken daime yumuşak bir nemlendirici sabun kullanın. Sabun yerine hafif bir nemlendirici duş jeli de kullanabilirsiniz.

 

Banyo veya duş sonrasında cildinizi nemlendiricinizle nemlendirmeyi unutmayın.
Toplam Okunma Sayısı: 5096

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu