Gebelikte Bu Güzellik Uygulamalarından Kaçının

Gebelikte Bu Güzellik Uygulamalarından Kaçının

Gebelik dönemi birçok açıdan dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Buna gebelikte uygulanan kimi güzellik uygulamaları ve tedavileri de dahildir. Bunlara dikkat etmek gebelikte hem annede hem de bebekte oluşabilecek komplikasyon riskini azaltacaktır.

Aşağıda gebelikte uzak durulması gereken güzellik uygulamaları belirtilmiştir.

1. Gebelikte anne adaylarında tüylenmeler olabilir. Bu tüylenmeler için tüy dökücü kremlerden uzak durulması gerekir. Çünkü bu tüy dökücü kremler cilt altına etki ederek vücutta olumsuz bir etki yaratabilir. Fakat gebelikte bu tüy dökücü kremlerin olumsuz etkileri tam olarak bilinmemektedir. Dolayısıyla güvenli olup olmadığı bilinmeyen bu ürünlerden uzak durulmalıdır.

2. Sıcak duş, sıcak banyo ve çamur banyosundan uzak durulmalıdır. Bunlar vücut ısısını artırarak vücuttaki nemi yok eder. Ayrıca vücudun aşırı ısınması anne karnındaki bebeğin de sağlıklı gelişimi için risk teşkil eder.

3. Botoks ve A vitamini tabanlı kırışıklık tedavilerinden uzak durulmalıdır.

4. Cildi bronzlaştıran ürünlerden uzak durulmalıdır. Bu bronzlaştırıcı ürünlerin içerdikleri kimyasal maddeler dolayısıyla anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimini engelleme riski olabilir.

5. Gebelik döneminde perma yaptırmamakta fayda vardır. Aslında permanın gebelikte sakıncalı olup olmadığına dair net bir bilgi yoktur. Fakat güvenli olup olmadığı tam belli olmayan bu işlemden uzak durmak en iyisidir. Çünkü perma sırasında yapılan kimyasal ve diğer uygulamalar solunum yoluyla anne karnındaki bebeği etkileme riski vardır.

6. Gebelikte dövme yaptırmaktan kesinlikle uzak durulmalıdır. Çünkü dövmede sterilizasyon ve kullanılan araç gereçlerin ve ortamın temizliği çok önemlidir. Enfeksiyon riski vardır. Gebelik döneminde bu risk artar. Bu konuda böyle bir risk alınmamalıdır.

7. Gebelikte masaj yaptırılabilir. Fakat masaj yapan kişinin gebelik masajı konusunda uzman olması gerekir. Ayrıca gebeliğin ilk 3 ayında masaj yaptırmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü bu aylarda masaj baş dönmesi ve mide bulantısını tetikleyebilir. Ayrıca masaj yaptırırken ayak, bilek ve parmaklara masaj yaptırmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü bu bölgelerdeki bir aşırı uyarılma aşırı kasılmaya yol açarak erken doğum sancılarını tetikleyebilir.
Toplam Okunma Sayısı: 1580

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu