Gebelikte Bronzlaşmak Güvenli Mi?

Gebelikte Bronzlaşmak Güvenli Mi?

Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak ve korumasız olmak normalde cilt için risk teşkil eder. Çünkü güneş ışınları cildi yaşlandırır, cildin görünümünü bozar ve hatta daha ileri durumlarda cilt kanseri riskini artırır. Bu durum gebelik dönemin de böyledir ve gebelik döneminde güneş altında kalarak bronzlaşmaya çalışmak daha da risklidir. Gebelikte güneşte veya solaryumda bronzlaşmadan kaçınmak için birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenle gebelikte bronzlaşmak güvenli değildir. Peki gebelik bronzlaşmak neden güvenli değildir? Yanıtları aşağıda belirtilmiştir.

 

1. Güneş altında bronzlaşmak vücut ısısını artırır. Artan vücut ısısı düşük riskini ve bebekte nöral tüp defekti gibi beyin ve omurilik ile ilgili sorunların riskini artırır. Güneş altında ço uzun süreler kalmak sıcak çarpmasına neden olabilir. Sıcak çarpması bilinç kabına, havaleye veya hatta ölüme sebebiyet verebilir.

 

2. Gebelikte güneş altında bronzlaşmak vücutta sıvı yetersizliği için risk oluşturur. Sıvı yetersizliği gebelik döneminde hem anne adayı hem de anne karnındaki bebek için oldukça riskli sonuçlar doğurabilir. En önemli risk erken doğum sancılarını tetiklemesidir.

 

3. Gebelikte bronzlaşmak cildin görünümünü bozan bir etkendir. Zaten gebelik döneminde yaşanan hormon seviyelerindeki değişmelerin etkisiyle ciltte bazı değimler olmaktadır. Bronzlaşmaya çalışmak ise bu değişimleri daha da kötüleştirebilir.

 

4. Gebelikte bronzlaşmaya çalışırken cilt ultraviyole ışınlarına maruz kalır. Ultraviyole ışınlarına maruz kalmak vücutta folik asit eksikliğine neden olabilmektedir. Bilindiği gibi vücutta folik asit düzeylerinin yeterli olması, doğum kusurları riskini azaltan önemli bir etkendir.

 

5. Bronzlaşmak güneş yanıklarına da neden olabilir. Gebelik döneminde güneş yanıkları oldukça eziyet verici olabilir. Çünkü gebelik döneminde hormonların etkisiyle cilt oldukça hassaslaşır ve güneş ışınlarına karşı daha da hassas hale gelir.
Toplam Okunma Sayısı: 4463

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu