Gebelikte Banyo Yaparken Güvenlik

Gebelikte Banyo Yaparken Güvenlik

Gebelik döneminizde hijyen kurallarına ve temizliğinize daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Fakat hijyen konusunu ele alırken karnınızdaki bebeği de düşünmek zorundasınız.

 

Günlük olarak duş almanız veya banyo kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. İyi bir duş sizi oldukça rahatlatır. Bu rahatlama etkisi gebelikteki ağrılarınızın da hafiflemesine yardımcı olabilir, özellikle sırt ağrılarınızın. Ayrıca banyo ve duş iyi bir güzellik uygulamasıdır.

 

Gebelik döneminizde banyo yaparken veya duş alırken karnınızdaki bebeği de düşünerek bazı güvenlik önlemlerini de almanız gerekir.

 

Bu konuda neler yapabilirsiniz:

 

1. Suyun ılık olduğundan emin olun. Çok sıcak suda banyo yapmayın ve duş almayın.

2. Banyo sürenizi kısa tutun. 10 dk altında bir banyo süresi yeterlidir. Çünkü banyoda daha uzun süre kalmanız vücut ısınızın çok fazla artmasına ve cildinizin kurumasına yol açar.

3. Banyo yaparken veya duştayken kokulu banyo ürünleri kullanmayın. Özellikle mide bulantılarınızın olduğu zamanlarda kokulu ürünlerden kaçının. Boya ve koku içermeyen banyo ürünlerini tercih edin. Bu tür ürünler gebelik döneminde idrar yolları enfeksiyonu ve vajinal tahriş riskini artırır.
Toplam Okunma Sayısı: 3393

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu