Gebelikte Akne Ve Tedavisi

Gebelikte Akne Ve Tedavisi

Akne gebelikte yaygın bir sorundur. Hamile kadınların %50 sinde akne sorunu görülebilmektedir. Akne bazı vakalarda daha şiddetli olabilmektedir.

 

Gebelikte akne sorununun en birincil nedeni ilk 3 ay boyunca artan hormon düzeyleridir. Hormon düzeylerinin artması cildin normalden daha fazla yağ üretmesine neden olur.

 

Gebelikte akne sorununun tedavisi daha zor olabilir. Çünkü akne tedavisinde kullanılan birçok reçeteli ilaçlar ve otc ürünler doğum kusurları riskini artırabilmektedir. Bu nedenle gebelik döneminde gerekmedikçe herhangi bir ilaç kullanmaktan kaçınmak gerekir. İlaçlar anne karnındaki bebeğe zarar verebilir.

 

Gebelikte akne ile nasıl başa çıkılır?

 

Gebelikte akne doğal bir durumdur ve kozmetik bir konudur. Genelde hormonlar normal düzeyine döndüğü zaman akneler de düzelir. Bu nedenle en güvenli yol gebelikte akne tedavisinde mümkün olduğunca ve gerekmedikçe akne ilacı ve otc ürün kullanmaktan kaçınmaktır. Bunun yerine ilaç içermeyen ev çözümleri kullanılabilir. Fakat bu ev çözümlerine başlamadan önce hekime danışarak onayını almak gerekir.

 

Gebelikte akne için güvenli olmayan tedaviler

 

Gebelikte akne tedavisi için ilaç kullanmak bebek için zararlı olabilir. İlaçlar fetusa zarar vererek doğum kusurları riskini artırabilir. Ayrıca hormon terapisi ve topikal retinoid gibi akne tedavileri de doğum kusurları riskini artırır.

 

Gebelikte akne tedavisi için ilaç içermeyen tedaviler

 

Gebelikte akne tedavisi için güvenli yolları denemek önemlidir. Bu nedenle gebelikte akne tedavisi için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 

1. Yüzünüzü her gün 2 defa yıkayın. Ek olarak çok fazla terlediğinizde de yıkayın.

2. Cildinizi yıkadığınız zaman yağ ve alkol içermeyen, aşındırıcı olmayan hafi bir temizleyici kullanın.

3. Bir temizleme bezi de kullanabilirsiniz. Fakat bunu yüzünüzü yıkadığınız her zaman değiştirin. Pamuklu bir bez tercih edin.

4. Yüzünüzü yıkadıktan sonra ılık suyla cildinizi iyice durulayın. Sonra ellerinizle hafif dokunuşlarla yüzünüzü kurutun ve nemlendirici uygulayın

5. Yüzünüzü çok fazla ve sık temizlemekten kaçının. Bu cildinizdeki yağ bezlerini çok fazla çalıştırabilir.

6. Düzenli olarak şampuan kullanın. Eğer yağlı bir cildiniz varsa günlük şampuanlama en iyisidir.

7. Sivilcelerinizi sıkmaktan ve koparmaktan kaçının. Bu genelde yüzünüzde akne lekelerinin kalıcı olmasına yol açar. Eğer cilt gözenekleriniz tıkalıysa profesyonel bir cilt bakımı almayı deneyin. Çünkü cilt gözeneklerinin tıkalı olması akne oluşumunu tetikleyebilir ve var olan akneleri daha da kötüleştirebilir.
Toplam Okunma Sayısı: 3102

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu