Gebelik Sonrası Cilt Sarkmalarını Önlemek

Gebelik Sonrası Cilt Sarkmalarını Önlemek

Gebelik dönemi kadınların vücudunda birçok değişmelere yol açar. En yaygın değişikliklerden birisi de gerilmiş olan cilttir. Cilt için uygun bir bakım gebeliğin erken dönemlerinden itibaren başlar. Özellikle göğüs ve karın bölgesindeki cilt hormonal değişmelerden oldukça etkilenir. Fakat bazı etkili yöntemlerle bu etkiyi azaltmak ve gebelik sonrası cilt sarkmalarını hafifletmek mümkündür. Bu konuda aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz:

 

1. Gebelik döneminiz boyunca sağlıklı bir diyet uygulayın. Böylelikle gebelik döneminde kilonuzu daha iyi kontrol edebilir ve hem kendinizi hem de bebeğinizi iyi bir şekilde besleyebilirsiniz. Gebelik öncesindeki kilo durumunuza göre gebelik döneminde yeterli kiloyu almalısınız. Fazla kilo almanız gebelik sonrasında cilt sarkmalarınızı artıracaktır.

 

2. Bol su için. Su vücudunuzu doğal yollardan destekler ve temizler. Vücudunuzdaki zararlı maddeleri dışarı atar. Yeterli su alımı cilt gözeneklerinizin de temiz kalmasına yardımcı olarak cildinizi de sağlıklı tutar.

 

3. Cilt sağlığınızı geliştirmek için gebelik döneminizde düzenli egzersiz yapın. Egzersiz programını hekiminiz eşliğinde oluşturun. Egzersizle kilonuzu kontrol etmeniz mümkündür. Egzersiz dolaşımınızı da güçlendirir. Vücudunuzu daha dinç tutar ve cildinizi sıklaştırarak gebelik sonrasındaki cilt sarkmalarının minimize olmasına fırsat sağlar.

 

4. Göğüs, karın ve kalça kısmınıza E vitamini yağı, kakao yağı ve losyonla düzenli olarak ovma yapın. Bu cildinizdeki dolaşımı güçlendirecektir ve cildinizin nem düzeyini geliştirecektir. Cildinizdeki gebelik maskesi gibi lekeleri önleyemeseniz de en azından cildinizi mümkün olduğunca sağlıklı tutmanız mümkündür.

 

5. Doğum sonrasında da hekiminiz tarafından izin verildiği zaman egzersizlere düzenli olarak devam edin. Yine sağlıklı ve dengeli beslenmeyi ihmal etmeyin.
Toplam Okunma Sayısı: 1407

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu