Gebelik Çatlakları

Gebelik Çatlakları

Gebelikteki çatlakların nedenleri

Gebelikte ciltte meydana gelen çatlaklar cildin gerginleşmesinden kaynaklanır. Gebelik döneminde ciltte gerginleşmeler olur. Bu gerginleşmeler çatlaklara yol açar. Ayrıca gebelik döneminde alınan hızlı ve aşırı kilolar da ciltte çatlaklara yol açabilir. Çatlak oluşumu gebelik döneminde yaygındır.

Çatlak oluşumunda kalıtsal faktörler de rol oynar. Örneğin beyaz kadınların ortalama %90 ında cilt çatlakları görülür. Siyah kadınlarda ise pek görülmez.

Gebelikte çatlak oluşumu aile geçmişinde daha önce yaşanmış kadınlarda daha sık görülmektedir.

Gebelikte çatlak belirtileri

Gebelik çatlakları genelde memeler, göbek, kalça ve kasıklarda kırmızı ince çizgiler şeklinde görülür. Çatlak görülen yerlerde hafif kaşıntı olabilir. Fakat ağrı olmaz. Görüntüsü anne adaylarını epey rahatsız eder.

Gebelikte çatlaklara karşı ne yapmalı?

1. Gebelikte döneminde kısa sürede fazla kilo alınmamalıdır. Bunun içinde gebelikte dengeli beslenme kurallarına uymak gerekir. Kısa sürede fazla kilo almak çatlak oluşumuna yol açabilir. ( Konu ile ilgili olarak Hamilelikte Beslenme kategorisindeki yazıları okuyabilirsiniz )

2. Cilde sürülen krem, yağ ve losyonlar çatlak oluşumunu pek gidermemektedir. Fakat vücudu mümkün olduğunca nemli tutmakta fayda vardır. Bunun için gebelik döneminde bol bol su veya diğer sıvılardan içerek vücudun sıvı ihtiyacını iyi karşılamak gerekir.

3. Gebelik öncesinde düzenli olarak spor yapıp daha esnek bir vücuda sahip olan kadınlar gebelik döneminde çatlak sorununu daha az yaşamaktadır.

www.annelikbilinci.com
Toplam Okunma Sayısı: 5919

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu