Evde Tırnak Yumuşatıcı Nasıl Yapılır?

Evde Tırnak Yumuşatıcı Nasıl Yapılır?

Kalın ve kuru ayak tırnakları eğer tedavi edilmediklerinde bir problem oluşturabilir. Bu tırnakları kesmek zor olur ve kırılmalara daha yatkındır. Ayrıca bu tırnakların enfekte olma riski de vardır. Ayak tırnaklarındaki bu sorunun çözülmesi için ilk olarak yapılması gereken tırnakların yumuşatılmasıdır. Bu işlem için bir güzellik salonunda pedikür yaptırmanıza gerek yoktur. Kendiniz de evde bir tırnak yumuşatıcı yaparak bunu uygulayabilirsiniz. Bunun için aşağıda size 3 farklı yöntem anlatılmıştır.

 

Evde ayak tırnak yumuşatıcı yapımı için ihtiyacınız olanlar:

 

Plastik bir kap

2/3 fincan deniz tuzu

Shea veya kakao yağı

Hafif pamuklu çorap

Elma sirkesi

Çay ağacı yağı

 

Yapılışı ve uygulanışı

 

1. Plastik kabın içine ılık suyu boşaltın ve deniz suyunu ekleyin. Ayaklarınızı suyun için sokun ve 20. dk kadar bekletin. 20 dk sonra ayaklarınızı iyice kurutun. Aslında bu işlemi ayak tırnaklarınıza yapacağınız herhangi bir işlemden önce de yapmanızda fayda vardır. Deniz tuzu banyosu ayaklarınızı ve tırnaklarınızı yumuşatacak ve olası bir mantar enfeksiyonu riskini azaltacaktır. Ayrıca ayak derinizdeki hücrelerinde yenilenmesine yardımcı olur.

 

2. Gece uyumaya gitmeden önce 10 dk. süreyle ayaklarınızı ılık suyun içine koyun. Sonrasında iyice kurutun. Ayak tırnaklarınızı shea veya kakao yağıyla ovun. Sonrasında geceden pamuklu çorap giyerek uyuyun. Sabah katlığınızda ılık bir duş alın. Ayak tırnaklarınız yumuşamış olacaktır ve onları rahatlıkla kesebilir ve törpüleyebilirsiniz.

 

3. Eğer ayak tırnaklarınızdaki kalınlaşmanın bir tırnak mantarından olduğundan şüpheleniyorsanız her gün ayaklarınızı 15 dk süreyle elma sirkesinin içinde bekletin. Sonrasında ayaklarınızı kurutun ve etkilenen tırnak bölgenize çay ağacı yapını uygulayın. Bu mantar karşıtı ve anti mikrobiyal yağ tedavisi sorunu çözmede size yardımcı olacaktır. Eğer 15 gün içinde sorun düzelmezse hekiminizse danışın.
Toplam Okunma Sayısı: 31307

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu