Evde Spa Nasıl Yapılır?

Evde Spa Nasıl Yapılır?

SPA uygulaması hem vücudunuz, hem cildiniz hem de zihniniz için faydalıdır. Sizi rahatlatır, cildinizi yeniler ve kendinizi daha canlı hissedersiniz. SPA merkezlerinde bu seanslara katılmanız oldukça bir bütçe tutabilir. Bunun içinde evinizde kendiniz de bazı basit adımları yerine getirerek bu uygulamayı yapabilirsiniz.

 

Evde yapacağınız SPA seansında teme olarak yüzünüze derin bir temizleme uygulamak, peeling uygulamasıyla cildinizdeki tıkalı gözenekleri açmak ve ölü cilt hücrelerini atarak cildinizi yenilemek, yüz maskesi uygulamak gibi uygulamalarla SPA seansını tamamlayabilirsiniz. Bunun için sakin bir zamanda birkaç saatinizi ayırmanız yeterli olacaktır.

 

SPA seansı için aşağıdaki adımları takip edin.

 

1. Evde SPA için öncelikle kendinizi rahat hissedeceğiniz bire gün belirleyin. Eğer çalışıyorsanız hafta sonu veya çalışmadığınız bir gün bunu yapabilirsiniz. Yani SPA seansı uyguladığınız zaman sizi rahatsız edecek ve bölecek herhangi bir engel olmamalıdır.

 

2. SPA için evinizde rahat ve hoş bir atmosfer yaratın. En sevdiğiniz müzik cd sini çalabilir ve favori kokularınızdan oluşan bir kokuyu sıkabilirsiniz. Hafif kokulu yanan mumlar da iyi bir ambiyans oluşturur.

 

3. Rahat bir elbise ve terlik giyinin ve elinizin ulaşabildiği yere bol yumuşak havlular koyun.

 

4. Bir sürahiye su doldurun ve içine nane yaprakları ve salatalık dilimleri atarak bu gün boyunca için. Bu vücudunuzun sıvı ihtiyacınıza çok iyi gelecektir. Nane donuk bir ciltte iyi mücadele eder ve salatalık ise A vitamini ve C vitamini kaynağı olarak cildinizin sağ-lığını geliştirir.

 

5. Yaklaşık 28 derece sıcaklıkta bir banyo suyu hazırlayın ve 15 dk süreyle bu banyo suyunun içine girin. Sıcak banyo suyu rahatlatıcı olur ve cildinizdeki sirkülasyonu canlandırır. Ayrıca buharı da cildinizdeki kapalı gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Banyo suyunun içine favori banyo tuzunuzu ve esansiyel yağınızı eklemiş olun. Örneğin lavanta, sarıpapatya ve yasemin ürünlerini yatıştırıcı bir etki için kullanabilirsiniz. Nane, okaliptüs ve biberiye-tabanlı ürünleri ise enerji vermesi için banyo suyunuzda kullanabilirsiniz. Vücudunuzdaki ölü cilt hücreleriniz atmak için ise lif kabağı kullanın.

 

6. Yüzünüzdeki cilt gözeneklerini temizlemek ve gözeneklerinizi açmak için banyodayken yine temiz bir sıcak suyun üstüne doğru eğilin. Eğilirken başınızı üzerinde bir havlu olsun. Bu sıcak suyun buharı yüzünüzdeki gözenekleri temizleyecektir. Eğer yüzünüz bu tür sıcak buhar uygulamasına karşı çok hassas ise bunu yapmayabilirsiniz.

 

7. Vücudunuza masaj yaparak rahatlamaya ve cildinizi canlandırmaya çalışın. Fakat öncelikle vücudunuza bir vücut losyonu sürerek vücudunuzu ısıtın.

 

8. Yine aynı şekilde yüzünüze de parmak uçlarınızla masaj yağın ve yüzünüzü rahatlatın.

 

9. Saç tipinize uygun bir saç maskesini saç derinize de yedirecek şekilde masaj yaparak uygulayın. Uyguladıktan sonra başınıza bir plastik duş bonesi geçirin veya havlu geçirin.

 

10. Yüz ve boyun bölgenize yüz maskesi uygulayın. Yüz maskesini göz ve ağız bölgenizden uzak tutun. Kullandığınız yüz maskesinin cilt tipinize uygun olmasına dikkat edin.

 

11. Evdeki SPA seansını daha da geniş tutabilirsiniz. Örneğin manikür ve pedikür uygulaması da yapabilirsiniz. Ayrıca evinizde bir SPA günü düzenleyip arkadaşlarınızı da davet ederek birlikte uygulayabilirsiniz.
Toplam Okunma Sayısı: 8223

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu