Egzamaya Karşı El Ve Ayak Bakımı

Egzamaya Karşı El Ve Ayak Bakımı

Eğer egzama sorununuz varsa özellikle kış ve yaz aylarında el ve ayaklarınız oldukça savunmasızdır. El ve ayaklarınız oldukça kaşınabilir ve siz bundan oldukça rahatsızlık duyabilirsiniz. Bu nedenle egzama sorununa karşı el ve ayak bakımınızda bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

 

Egzamaya karşı el ve ayak bakımınız için neler yapmalısınız?

 

Ellerinizi çok sık yıkamayın

 

Ellerinizi gerçekten kirliyse veya yemeklerden önce yıkayın. Sık sık yıkamaktan kaçının. Çünkü elerinizin sık sık suya temas etmesi doğal yağ tabasına zarar vererek kurumasına neden olur. Egzama sorununuz ise daha da alevlenir. Ellerinizi yıkadıktan sonra besleyici bir nemlendirici sürün.

 

Ellerinizi yıkarken seçtiğiniz temizleyiciye veya sabuna dikkat edin. Yumuşak ve sert kimyasallar içeren sabunlar ellerinizin doğal dokusuna zarar veri ve egzamayı alevlendirir. Doğal sabunları tercih edin.

 

Ellerinizi yıkarken soğuk veya sıcak su kullanmayın. Ilık su kullanın. Kuruturken de ellerinizin kendi kendine kurumasını bekleyin.

 

Eldiven kullanın

 

Egzamaya karşı ellerinizi korumak ve sorunu kontrol altına almak için ev işlerinizde eldiven kullanın. Özellikle bulaşık yıkarken veya su ile temas ederken. Çünkü ellerinizin çok fazla suya temas etmesi ve ev işlerinde kullandığınız temizleyici maddeler eldivenler olmadan ellerinizi tamamen savunmasız bırakırlar. Egzamalı ciltler bundan çabuk etkilenir ve alerjik reaksiyon geliştirebilir. Fakat lateks eldivenler egzamalı cildiniz için riskli olabilir ve alerjiye neden olabilir. Bu nedenle lateks eldivenlerden kaçının. Pamuk astarlı eldivenleri tercih edin.

 

Ellerinizdeki çatlaklar

 

Egzama sorununda ellerinizde çatlamalar ve hatta çatlak oluşan yerlerden kanamalar olabilir. Şu yöntemi deneyin:

 

1. Ellerinizi 10 dakikalığına ılık suyun içine sokun ve sonra hafifçe pat pat yaparak ellerinizi kurutun.

2. Hemen sonrasında ellerinize vazelin sürün. Vazelini sürdükten sonra ellerinize pamuklu bir eldiven giyinin. Vazelin ellerinizdeki kuruma ve çatlamalar iyi gelecektir. Eldiven en az 30 dk. ellerinizde durmalıdır.

3. Bu uygulamayı günde 2 defa yapın. Eğer çalışıyorsanız ve işte uygulamanız zor ise ellerinizi sık sık nemlendirmeye çalışın.

 

Uzun süreli duştan kaçının

 

Egzamada el ve ayak bakımınız için duşta uzun süre kalmanız, sıcaksa ve buhara uzun süre maruz kalmanız ellerinizi ve ayaklarınızı gerçekten kurutur ve kaşıntıya neden olur. Bunun yerine duş süresini kısa tutun ve ılık su kullanın. Hafif, sabun içermeyen temizleyiciler veya nemlendirici içeren vücut temizleyicileri kullanın.

 

Duş sonrası cildinizi hafif kuruladıktan sonra henüz biraz nemliyken cildinize zengin bir nemlendirici uygulayın. Koku içermeyen temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanın. Çünkü koku veren nemlendiriciler egzamayı alevlendirebilir. El ve ayak bakımınızda buna dikkat etmelisiniz.

 

Giyindiğiniz çoraplar

 

Ayaklarınızdaki kurumlara ve kaşıntıların nedeni giyindiğiniz çorap olabilir. Sentetik ve yün çoraplar egzamalı cildinizde kaşıntıya neden olabilirler. Egzamada ayak bakımınız için mutlaka çoraplarınızı her gün değiştirin. %100 pamuklu çoraplar giyinin.  Eğer ayaklarınız terliyorsa çoraplarınızı günde 2 defa değiştirin. Nemli çoraplar ayaklarınızda egzama belirtilerini daha da kötü yapabilir.
Toplam Okunma Sayısı: 3447

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu