Egzamalı Ciltler İçin Kozmetik Ürün Seçimi

Egzamalı Ciltler İçin Kozmetik Ürün Seçimi

Eğer egzamanız varsa kullandığınız bazı kozmetik ürünlerin cildinizi tahriş edebileceğini düşünmelisiniz. Özellikle yüz bölgesinde dikkatle kullanılmanızda fayda vardır.

 

Eğer egzamanız varsa kozmetik ürün seçerken aşağıdakilere dikkat edin:

 

Shea yağı, gliserin ve lanolin: Bu nemlendirici bileşimler cildi onararak, görünümünü de geliştirirler. Alacağınız cilt bakım ürünlerin içeriğinde bu maddelerden birisinin olmasına dikkat edin.

 

Hyaluronik asit: Egzamanın tam bir çözümü olmasa da cilt kuruluğuna ve görünümüne olumlu katkı sağlayabilirsiniz. Bunun için hyaluronik asit ile aşılanmış ürünleri tercih edin. Böylelikle cilt kuruluğunu hafifletebilir ve egzama etkisini azaltabilirsiniz. Bu madde vücutta doğal olarak bulunmaktadır. Nemi cilde çekmeye yardımcı olur.

 

Niacinamide: Niacinamide ( B3 vitamini olarak da bilinir ) içeren kremler veya serumlar deneyin. Bu bileşim cildin korumasını kuvvetlendirerek egzamadan kaynaklanan kızarıklıkları azaltır. Cildinize kozmetik ürün uygulamadan önce ilk olarak niacinamide krem uygulayın.

 

Egzamanız varsa aşağıdaki ürünlerden kaçının:

 

Glikolik asit, salisilik asit ve retinol: Egzama kısmen zayıf cilt korumasından kaynaklanmaktadır. Cilt korumasının zayıf olması cildin daha kolay tahriş olmasına yol açar. Bu yüzden egzamanız varsa cildinizi daha çabuk kurutacak ve tahriş edecek bileşimler içeren ürünlerden kaçının. Bu ürünlerden bazıları glikolik asit, salisilik asit ve retinol içeren ürünlerdir.

 

Koruyucular: Metilparaben ve butilparaben içeren koruyucular kozmetik ve cilt bakım ürünleri egzamalı ciltlerde bakteri gelişimine ve egzamanın daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenle yağ veya greyfurt çekirdeği ekstresi gibi doğal koruyucular içeren ürünleri kullanın. Bunlar daha az tahriş edicidir.

 

Kokular: Kozmetik ürünlere koku veren bileşimler egzamalı ciltlerde tahriş edici olabilir. Bundan dolayı hassas ciltler için yapılmış ürünleri tercih edin. Koku içermeyen ürünler kullanın. Ürün etiketinde “koku içermez” tarzında bir uyarı yazısı yazılmış olmalıdır. Doğal ve organik ürünler genelde koku içermezler.
Toplam Okunma Sayısı: 4676

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu