Egzama, Belirtileri ve Nedenleri

Egzama, Belirtileri ve Nedenleri

Egzama yaygın olarak görülen cilt sorunlarından birisidir. Bulaşıcı değildir fakat belirtileri birçok egzama sorunu yaşayan kişiler için oldukça sıkıntı verici olabilir. Egzama belirtileri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Genelde görülen belirtiler cilt kızarıklığı, kaşıntı, ciltte pullu görünüm ve cilt kuruluğu, ciltte kalınlaşma gibi belirtilerdir.

 

Egzamanın çeşitleri bulunmaktadır. Atopik egzama en yaygın olanıdır. Atopik egzamada hastalar sıklıkla alerji, astım ve ek olarak deride tahriş sorunlarından şikayet ederler.

 

Egzama hemen hemen vücudun her bölgesinde görülebilir. Fakat yüz, bacaklar, kollar, saç derisi, ayak bileği ve boyun bölgesi en yaygın görülen yerlerdir.

 

Egzamanın nedenleri

 

Egzamanın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte egzamayı çeşitli etkenlerin tetiklediği düşünülmektedir. Bu etkenler bağışıklık sorunları, alerjiler, stres, cildi tahriş eden bazı kimyasallardır.

 

Egzama sadece çocukluk döneminde görülebileceği gibi kimi zaman da yetişkinlik döneminde de devam edebilir.

 

Egzamayı önleme

 

Çoğu egzama tedavilerinde topikal kremler kullanılmaktadır. Kremlere ek olarak cildi tahriş edebilecek potansiyel tetikleyicilerden kaçınmak, cildin nem ihtiyacını karşılamak egzamayı hem önlemeye hem de tedaviye yönelik uygulanabilir.
Toplam Okunma Sayısı: 2812

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu