Dudaklara Doğal Nemlendirme

Dudaklara Doğal Nemlendirme

Soğuk ve sıcak havalar, rüzgar, kuru havalar, ciltteki nem eksikliği ve daha bir çok etken dudakların nem düzeyine zarar vererek kurumaya neden olabilir. Kuruyan dudaklar soyulur ve çatlar. Dudaklarınızın nem ihtiyacına doğal çözümler uygulamak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyeler size yardımcı olacaktır.

 

1. Cildinizin su ihtiyacını karşılayın. Her ne kadar su dudakları nemlendirme konusunda mucizevi bir çözüm olmasa da gün içinde yetersiz düzeyde su içmeniz dudaklarınız, cildiniz ve saçlarınız üzerinde etkisini gösterir ve kurumalarına neden olur. Bu nedenle gün içinde bol su içmeyi alışkanlık haline getirin.

 

2. Dudaklarınızı emmekten ve ısırmaktan vazgeçin. Çünkü yaptığınız bu şeyler dudaklarınızın ince zarına zarar vererek nemini alır ve kurumalarına neden olur. Eğer dudaklarınızın kuruyorsa nemlendirmek için bir dudak balsamı kullanmayı deneyin.

 

3. Nemi gitmiş ve kurumuş dudaklarınıza tekrar nem kazandırmak için evde bal ve limon suyuyla bir karışım yaparak uygulamayı deneyin. Bu karışım dudaklarınıza doğal bir nemlendirme sağlayacaktır. Bal ve limon suyunu karıştırarak dudaklarınıza hafifçe ovarak uygulayın. Bu işlem bir tür peeling görevi de görecektir. Böylelikle kuruyan dudaklarınızdaki ölü cilt hücrelerini atarak hücrelerin yenilenmesine ve dudaklarınızın daha nemli ve canlı görünmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca balın anti bakteriyel özelliğinin de olduğunu unutmayın. Bu özelliğiyle çatlamış dudaklarınızda iyileştirici bir rol oynar.

 

4. Bir E vitamini kapsülü dudaklardaki nemi geri getirebilir. Bunun için E vitamini kapsülünü steril bir iğneyle delin. Parmağınızın ucuna yeteri miktarda kapsülün içindeki E vitamininden sıkın. Sonra dudaklarınıza nazikçe uygulayın. Fakat bu işlemi yatma zamanından önce uygulayın. Gece uygulayarak uyursanız gece uyku zamanında daha nemlendirici bir etki gösterir.

 

5. Yanınızda bir yeşil çay poşeti bulundurun. Eğer dudaklarınızda kuruma veya çatlama hissederseniz yeşil çay poşetini çok sıcak olmaya bir suyun içine daldırın ve çatlamış veya kurumuş dudaklarınızın üzerine birkaç dakikalığına pres yaparak uygulayın. Yeşil çay polifenol denen maddeler içerir. Polifenol maddesi iltihaplı doku üzerinde yatıştırıcı etkiler gösterir.

 

6. Eğer sık sık dışarıda bulunuyorsanız güneş ışınları dudaklarınızdaki neme zarar vererek kurumalarına ve çatlamalarına neden olabilir. Bu nedenle güneşten koruyucu etkisi olan bir dudak ürünü kullanın.

 

7. Eğer geçmişte veya hali hazırda alerjik bir durumunuz varsa nemi gitmiş, çatlamış veya kurumuş dudaklarınız için bir otc veya reçeteli bir ürün kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışın.
Toplam Okunma Sayısı: 3688

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu