Dövme Yaptırmak Hepatit C Riskini Artırıyor

Dövme Yaptırmak Hepatit C Riskini Artırıyor

Hepatit C riskinin artmasında birçok etken rol oynayabiliyor. Columbia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada döve yaptırmanın hepatit c riskini artırdığına dair bulgular elde edildi.

 

Söz konusu araştırmada 30 farklı ülkeden insanlar araştırmaya katıldı. Dövme yaptırmak özellikle genç insanlarda daha yaygın bir durum. Ve bu da genç insanlarda hepatit c riskini artıran bir etken olarak belirtiliyor. Araştırmada ayrıca hepatit c nin yanında kan kaynaklı diğer hastalıklar bakımından da riskin arttığı belirtiliyor.

 

Araştırmayı yapan bilim insanları hepatit c nin dövme yapılan cihazlar aracılığıyla çabucak bulaşabileceğini belirtiyorlar. Uzmanlar dövme yaptırırken hijyenik koşulların çok önemli olduğunu, her işlemde bu dövme cihazlarının steril hale getirilmesinin önemli olduğunu vurguluyorlar.

 

Hepatit C bir virüsün karaciğerde enfeksiyon yol açarak hasar meydana getirmesiyle oluşan bir hastalık olarak biliniyor. Hastalığın kontrol edilmemesi ve daha ileri durumlarında siroz veya karaciğer skarlaşması denilen durumlara da yol açabilmektedir. Hepatit C hastalığının diğer riskleri arasında karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri gibi riksler de bulunmaktadır.

 

Dövme aslında ABD ve diğer birçok gelişmiş ülkede özellikle genç yaştaki insanlar arasında oldukça yaygın yapılan bir şey. İstatistiklere göre ABD’ de dövme yaptıranların sayısı genel nüfusun %36 sına ulaşmış durumdadır. Ülkemizde de son yıllarda dövme yaptıranların sayısında artış gözlenmektedir.
Toplam Okunma Sayısı: 3026

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu