Domatesle Güzellik Önerileri

Domatesle Güzellik Önerileri

Domates birçok ev yapımı güzellik uygulamalarında kullanılmaktadır. Örneğin güneşe karşı cildinizi korumak için, akneye yatkın olan cildiniz için domatesi kullanabilirsiniz. Domates likopen denilen antioksidan açısından zengin bir besindir. Likopen antioksidanı kanserle savaşan bir antioksidandır. Günde 1 bardak domates suyu içmek hem vücudu sağlıklı tutar hem de cildi.

 

Akneler için domates

 

Cildinizde akneler varsa bu sorunun çözümü için domates size yardımcı olabilir. Domates aknelerin temizlenmesine ve azalmasına yardımcı olabilir. Domateste bulunan asit yüzünüzdeki akne, sivilce gibi oluşumları kurutmada faydalıdır. Domates K vitamini, C vitamini ve A vitamini içerir. Domatesi ikiye bölün ve yüzünüze hafifçe ovarak uygulayın. Bu uygulamayı eğer akneleriniz hafifse yapın. Daha şiddetli akneli yüzlerde ise 1 yemek kaşığı kadar domates suyunu 4 damla kadar limon suyunu karıştırın. Bu karışımı biraz pamuk parçası yardımıyla aknelerinize ve sivilcelerinize uygulayın. Bu şekilde 5 dk. kadar bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayarak durulayın.

 

Domatesle yüz maskesi

 

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için domatesi kullanabilirsiniz. Domates cildinizi temizleyici bir görev görür ve yüzünüzdeki genişlemiş cilt gözeneklerinizi küçültür. Bir domatesi ezerek hamur haline getirin ve bunu yüzünüze uygulayın. Bu şekilde 1 saat kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayarak iyice durulayın. Cildinizde en iyi pürüzsüzlüğü sağlamak için bu uygulamayı günlük olarak uygulayabilirsiniz. Yüzünüze biraz da ışıltı katmak isterseniz ezdiğiniz domatesin içine biraz da bak ekleyerek uygulayın. Bunu yüzünüze uygulayın ve bu şekilde 15 dk. kadar bekleyin. Sonra ılık suyla yıkayarak yüzünüzü maskeden arındırın.
Toplam Okunma Sayısı: 1816

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu