Ciltteki Renk Değişmeleri İçin Doğal Tedaviler

Ciltteki Renk Değişmeleri İçin Doğal Tedaviler

Ciltteki renk değişmeleri güneş ışınlarına aşırı şekilde maruz kalmaktan kaynaklanır. Bu durumun yol açtığı melasma sorununun çözümü zor olabilir. Çünkü sorun cildin alt katmanına nüfuz etmiş olabilir. Bunun birlikte ciltteki renk değişmelerine iyi gelecek, cildin görünümünü geliştirecek ve koyu lekeleri azaltacak doğal çözümler de bulunmaktadır.

 

Aşağıdaki doğal çözümleri uygulayabilirsiniz.

 

1. Güneşte portakal kabuklarını kurutun. Kurumuş portakal kabuklarını toz halinde öğütün. Bunu çiğ sütle karıştırın. Hazırladığınız karışımı günlük olarak cildinize uygulayın. Kuruduktan sonra ılık suyla iyice yıkayarak durulayın.

 

2. Sandal ağacı tozuyla limon suyu, domates suyu ve salatalık suyunu karıştırarak hamur haline getirin. Hamuru cildinize uygulayın. Kuruyana kadar cildinizde dursun. Kuruduktan sonra ılık suyla yıkayarak durulayın.

 

3. Nohut unu bir başka cilt beyazlatma yöntemidir. İki yemek kaşığı kadar nohut ununu bir tutam zerdeçalla karıştırın. İçine birkaç damla limon suyu ve az miktarda kaymak ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra oluşan hamuru yüzünüze uygulayın. Cildinizi ovmayın. Kuruduktan sonra suyla yıkayarak durulayın. Bu uygulamayı günlük olarak yapın

 

4. Patates de ciltteki renk değişmelerine karşı cildi beyazlatıcı ve cildin rengini geliştirici özellikler içerir. Patatesin suyu koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olur. Her gün çiğ patatesle yüzünüzü ovmaya çalışın.

 

5. 1 çay kaşığı kadar kaymak, 1 çay kaşığı kadar bal, 1 çay kaşığı kadar limonsuyu ve yarım çay kaşığı kadar badem yağını bir araya getirin ve iyice karıştırın. Karışımı cildinizde koyu bölgelere uygulayın. 10 – 15 dk. sonra cildinizi yıkayarak durulayın.

 

6. Cildinizi eksfoliye edin. Eksfoliye işlemi güneş lekelerini ve melasmayı açmaya yardımcı olur. Çünkü cildin üst katmanındaki ölmüş cilt hücreleri dışarı atılmış olur. Böylelikle cilt altından daha sağlıklı ve yeni bir cilt gelişir.

 

Cildinize eksfoliye uygulamak için 2 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi ve 2 yemek kaşığı kadar şekeri karıştırın. Bunun içine biraz Hindistan cevizi ve yarım fincan badem yağı ekleyin. Bütün hepsini iyice karıştırın. Hazırlanan karışımı uygulamadan önce yüzünüzü yıkayın. Sonra dairesel hareketlerle ovma yapacak şekilde yüzünüze uygulayın. Uygulama sonrası yüzünüz yıkayarak durulayın.
Toplam Okunma Sayısı: 2860

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu