Ciltteki Elastikiyeti Geliştirmek İçin Vitaminler

Ciltteki Elastikiyeti Geliştirmek İçin Vitaminler

Harika bir cilt için temel unsurlardan birisi uygun beslenmedir. Aynı şekilde ciltteki elastikiyeti geliştirmenin en iyi yollarından birisi de uygun beslenmedir. Cilt elastikiyetini geliştirmede özelikle bazı vitaminler oldukça faydalıdır. Cildin elastikiyetinin gelişmesi cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlar. Cildinizdeki elastikiyeti geliştirmek istiyorsanız aşağıdaki vitamin gruplarından mutlaka beslenmeye çalışın.

 

A vitamini

 

Cildinizdeki kurumanın ve ciltteki pullanmanın nedeni vücudunuzdaki A vitamini eksikliği olabilir. A vitamini eksikliği cildinizin elastikiyetine zarar verir. Beslenmenizde daha fazla A vitaminine yer vererek cildinizin nemlenmesine ve elastikiyetinin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. A vitamini içeren besin olarak karaciğer, tatlı patates, havuç, mango, ıspanak ve kavun yükse düzeyde A vitamini içermektedir.

 

B kompleks vitaminleri

 

B kompleks vitaminleri cildin elastikiyetini sağlamada oldukça etkili vitaminler. Cilt sağlığına da önemli katkı sağlıyorlar. Örneğin Biotin vitamini cilt, tırnak ve saç hücreleri için oldukça faydalı. Bunları yenilenmesine ve sağlığına katkı sağlıyor. Biotin eksikliğinde saç dökülmeleri meydana gelebiliyor. Bir başka B vitamin grubundan olan Niasin cildi nemli tutmaya yardımcı oluyor ve cildin elastikiyetine ve dolgunluğunu katkı sağlıyor. Bu belirtilen vitaminlerden yeterince almak için hindi eti, ton balığı, muz, buğday kepeği, mercimek, patates, arpa be yulaf tüketmek gerekiyor.

 

C vitamini

 

Yapılan araştırmalara göre C vitamini cildi güneşin ultraviyole ışınlarına karşı korumaktadır. C vitamini ciltteki kolajen üretimini artırır. Böylelikle cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır. C vitamini ayrıca cildin elastikiyetini geliştirmede etkilidir. Turunçgil meyveleri, portakal suyu, dolmalık biber, brokoli ve koyu yeşil yapraklı sebzeler C vitamini açısından oldukça zengindir. Mutlaka tüketilmeleri gerekir.

 

E vitamini

 

E vitamini ciltteki kırışıklıklara ve güneşin zararlarına karşı etkilidir. Cildin dokusunu geliştirir. Fakat E vitaminini gün içinde yeterli düzeyde almak gerekir. Çünkü fazlası toksik bir etki yaratabilmektedir. Günlük tavsiye edilen E vitamini miktarı 400 IU dur. E vitamini açısından zeytinyağı, kuru yemişler, kabak çekirdeği ve badem oldukça zengindir.

Hem E vitamini hem de C vitamini birer antioksidan deposudur. Bunun anlamı vücuttaki serbest radikallerle savaşmada etkili vitaminlerdir. Cildi güneşin zararlı etkilerinden, kirlilikten ve sigaradan korurlar. Serbest radikaller bilindiği gibi birçok kronik hastalıkla bağlantılıdır.

 

Harika antioksidan besinler

 

Bazı besinler vardır ki bunlar harika birer antioksidan besindirler. Vücudun bağışıklık sistemini geliştirmede, cilt sağlığında, cildin elastikiyetini artırmada oldukça faydalıdırlar. Bu antioksidan besinler elma, ahududu, kakao, yeşil çay, siyah çay, nar ve çilektir.

 

Yağ asitleri

 

Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri iyi yağlar olarak bilinir. Cildin elastikiyetini ve dokusunu geliştirmede etkili oldukları ispatlanmıştır. Omega 3 yağ asitler içim en önemli besinler somon balığı, sardalye, kral uskumru, keten tohumu yağı, kanola yağı, kabak çekirdeği oldukça değerlidir.
Toplam Okunma Sayısı: 4776

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu