Ciltte Kolajen Üreten Besinler

Ciltte Kolajen Üreten Besinler

Kolajenler cilde elastikiyet kazandırır ve pürüzsüz bir görünüm verir. Ciltteki kolajen üretiminde yaşlanmanın etkisi vardır. Fakat başka faktörler de ciltteki kolajen üretimini olumsuz etkileyebilir. Örneğin sigara, güneşe fazla maruz kalma ciltteki kolajen üretiminde olumsuz etkisi olduğu bilinen faktörlerdir. Ayrıca beslenme faktörü de kolajenler üzerinde etkilidir. Ciltteki kolajenleri artırmak için beslenmede özellikle bazı besinlere önem vermek gerekir. Bu yazıda ciltteki kolajen üretimini artıran besinler anlatılmıştır.

 

Ciltte kolajen üretimini destekleyen besinler

 

Bazı besinler ciltte kolajen üretimini desteklemektedir. Soya ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, fasulyegiller, kırmızı meyveler ve sebzeler, C vitamini, kuru erik, omega yağ asitleri, keten tohumu, hindi eti, siyah çikolata, kuşburnu ve avokado yağı ciltte kolajen üretimini artıran besinlerdir.

 

Ciltte kolajen üretimini artırmak için bu besinler yanında bazı beslenme kurallarına da dikkat etmek gerekir. Düşük yağlı bir diyet, sağlıklı atıştırmalıklar, işlenmiş yiyeceklerden kaçınmak, fast food besinlerden uzak durmak, kahvaltıda soya sütü, öğlen yemeğinde içinde hindi eti olan bir salata, akşam yemeği için somon balığı örnek verilebilir.

 

Bu besinler neden faydalıdır?

 

Tüm bu besinler ciltte kolajen üretimini destekleyen genistein, lutein, hyaluronik asit, likopen, antioksidan karnozinin ve bitkisel steroidler gibi maddeler içermektedirler. Bu doğal kimyasallar cildin kendini yenileme sürecini canlandırır ve cildi serbest radikallerden korumaya yardımcı olur. Ciltte kolajen üretimi için uygun bir ortam yaratırlar.

 

Soya ürünleri ciltte yaşlanmaya neden olan veya yaşlanmayı hızlandıran enzimleri bloke ederek yaşlanma sürecinin yavaşlamasına yardımcı olurlar. Yeşil yapraklı sebzeler cildin nem ihtiyacını karşılar ve cilde elastikiyet kazandırırlar. Fasulyegiller ciltte güçlü bir yaşlanma karşıtı madde olan Hyaluronik asit üretimine katkı sağlarlar. Kırımızı meyvelerdeki ve sebzelerdeki likopenler güçlü bir antioksidandırlar ve vücuttaki cilde zarar veren serbest radikallerle mücadeleye yardımcı olurlar.

 

Ciltte kolajen üretimini desteklemek için yukarıda belirtilen besinleri tüketmenin yanında bazı sağlıklı alışkanlıkları da edinmek gerekir. Bol su içmek, sigaradan uzak durmak, güneşe fazla maruz kalmamak, güneşten koruyucu kremler kullanmak, egzersiz yapmak alışkanlık haline getirilmelidir.
Toplam Okunma Sayısı: 8790

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu