Ciltte Kolajen Eksikliği Belirtileri

Ciltte Kolajen Eksikliği Belirtileri

Kolajen cildin sağlıklı olması, güzel ve canlı görünmesi için gerekli olan bir maddedir. Ciltteki kolajen üretimi yaşla birlikte yavaşlar. Fakat ciltteki kolajen üretimini olumsuz etkileyen daha başla faktörler de bulunmaktadır. Ciltte yeterli kolajen üretiminin olmamamsı cildin genç görünümünü bozar ve yaşlanma belirtileri görülür.

 

1. Kolajen eksikliği çizgilere ve kırışıklıklara neden olur. Yapılan araştırmalar özellikle güneşe çok fazla maruz kalmanın, ciltteki kolajen üretimini olumsuz etkilediğini ve bunun da yaşlanma belirtilerini hızlandırdığını ortaya koyuyor. Güneşe çok fazla maruz kalmak cildin genç, sıkı ve sağlıklı görünmesinde rol oynayan elastin üretimini de olumsuz etkiliyor.

 

2. Kolajen eksikliği ciltte hacim kaybına da yol açıyor. Genç görünen cilt sadece bir güzellik unsuru değil aynı zamanda cilde bir hacim ve doluluk da ekleyen bir unsurdur. Kolajen üretimi azalmaya başladığı zaman yüzdeki o şirin ve tombulumsu görüntü de kaybolur. Yanaklar içe çökmeye ve daha düz görünmeye başlar. Gözaltlarında ise kolajen eksikliğinden kaynaklanan boşluklar oluşmaya başlar.

 

3. Kolajen eksikliği ciltte sarkmalara neden olur. Koalen maddesi cildin daha sıkı görünmesine yardımcı olur. Kolajen eksiliği olduğu zaman ciltte sarkmalar başlar. Ciltteki sarkmalar ve hacim kaybı aslında birbiriyle oldukça ilişkilidir. Ciltteki hacim kaybı sarkmaları da tetikler.

 

Ciltteki kolajen eksikliğini önlemek için

 

Ciltteki kolajen eksikliğini önlemek için yaşamda sağlıklı tercihler yapmak gerekir. işte bunun için bazı öneriler:

 

1. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmayın. Güneşten koruyucu güneş kremi v.b. önlemleri alın.

 

2. E vitamini de içeren C vitamini serumları ciltte kolajen üretimini artırır.

 

3. Beslenmenizde sağlıklı tercihler yapın. Düzenli egzersizi alışkanlık haline getirin.

 
Toplam Okunma Sayısı: 13085

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu