Cilt Yumuşatıcı Yapımı

Cilt Yumuşatıcı Yapımı

Sıcak yaz aylarında ve kış aylarında cildiniz kuruyabilir. Kuruyan cildiniz daha hassas olabilir ve kolayca tahriş olabilir.

Özellikle bayanlar için cildin pürüzsüz görünmesi oldukça önemlidir. Kuruyan cilt oldukça kötü bir görünüm sergileyebilir. Fakat kuruyan ciltleri tamamen doğal yolları yumuşatmak mümkündür. Aşağıda bu konuda 5 tane cilt yumuşatıcı tarifi verilmiştir.

Portakal çiçeği suyu

Bu aromatik su cildi hem canlandırıcı hem de gençleştirici bir etki gösterir. Portakal çiçeği suyu ayrıca kurumuş ciltlere yumuşaklık verir ve çatlama ve tahriş gibi oluşumları önleyebilir. Portakal çiçeği suyunu, nane yağını ve limon yağını iyice karıştırarak hazırlayın. Bu karışım cildinizdeki dolaşımı güçlendirecek, tahriş ve kızarıklıkları iyileştirecektir. Sabah ve gece cildinize uygulayın.

Yeşil çay

Yeşil çay vücudu hem içten hem de dıştan destekler. Salatalık ve yeşil çay karışımıyla harika bir cilt yumuşatıcı yapabilirsiniz. Ayrıca bu karışımın antioksidan değeri de oldukça yüksektir. Yeşil çay ve E vitamini yağını bir araya getirerek karıştırın. Ardından salatalığı blenderda iyice ezerek hamur haline getirin ve bu karışımın içine atarak yine iyice karıştırın. Salatalık cildi sakinleştirir ve sıvı ihtiyacını karşılayarak yumuşaklık verir. Hazırlamış olduğunuz bu karışım cilt hücrelerinin yenilenmesine de imkan sağlar.

Salatalık ve aloe vera

Aloe vera kuru ciltler için ( özellikle yüz bölgesinde ) en doğal ve en faydalı çözümlerden birisidir. Kuru, hassas ve zarar görmüş ciltleri iyileştirme konusunda mükemmeldir. Aloe vera, limon, gül suyu ve salatalığı bir araya getirerek iyice karıştırın ve hamur haline getirin. Bu karışım cildinizi yumuşatmanın yanında, cildinizde doğal bir peeling etkisi de göstererek cilt hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olur.

Gül suyu

Gül suyu, limon, hamamelis ve suyu bir araya getirin ve iyice karıştırarak hamur haline getirin.Gül suyu ciltteki iltihaplanmaya karşı faydalıdır. Akneler ve ciltteki kızarıklıklar konusunda olumlu bir etki gösterir. Hamamelis ciltte iyi bir temizleyici görev yapar, ciltteki fazla yağı ve kiri atar. Bu karışımla cildi yumuşatmanın yanında cilt gözeneklerini temizleyerek açmak mümkündür.

Siyah çay ve lavanta yağı

Siyah çay ve lavanta yağı karışımı ciltte nemlendirici ve yumuşatıcı bir etki yapar. Güneş yanıklarına karşı faydalıdır. Siyah çayı, lavanta yağını, aloe verayı ve nane yağını bir araya getirerek karışımı hazırlayın. Siyah çayın güçlü bir antioksidan özelliği vardır. Vücuttaki serbest radikallerle mücadele eder. Yaşlanma karşıtı özellikleri bulunur. Lavanta yağı ise ciltteki dolaşımı güçlendirir.

Cildinizi yumuşak tutmak için ayrıca şu önerileri de uygulayın:

1. Cildinize düzenli olarak peeling uygulayın. Peeling işlemi cildinizdeki ölü hücreleri atarak cildinizin yenilenmesine yardımcı olur.

2. Gün boyunca bol su içerek cildinizin nem ihtiyacını karşılayın.

3. Uykunuza dikkat edin. Yeterli ve kaliteli uyku cilt sağlığına ve görünümüne katkı sağlar.
Toplam Okunma Sayısı: 2434

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu